Niektórzy przewidują, że jest to dopiero pierwszy krok na drodze do popularyzacji kryptowalut w kraju. Dzięki Expobankowi inne instytucje prawdopodobnie nabiorą większej odwagi i również zainteresują się kryptowalutami. Jeśli tak się stanie, na pewno zauważymy wzrost cen coinów.

pożyczka

Historyczna pożyczka wsparta przez Waves

Lokalna agencja prasowa Kommersant donosiła 19 sierpnia, że Expobank udzielił indywidualnego kredytu w oparciu o tokeny Waves (WAVES). Informację potwierdził CEO Waves, Alexander Ivanov.

O pożyczce wspomniał w swoim tweecie, gdzie wyraźnie zasygnalizował, że tokeny Waves posłużyły jako jej zabezpieczenie. Jednak z innych źródeł dowiadujemy się, że firma aktualnie nie współpracuje z innymi bankami. Ivanov zaprzecza sugestiom, jakoby jego przedsiębiorstwo rozwijało narzędzia, które ułatwią branie podobnych kredytów w przyszłości.

Wyraźnie zaznacza, że Waves nie powstało dla tych celów, a głównym targetem firmy nie są banki i inne instytucje tego typu.

 

Kto wziął pożyczkę?

Wedle doniesień, kredyt wziął lokalny inwestor, Mikhail Uspensky. Podobno zdradził w wywiadzie, że korzysta z tokenów Waves i nadal zamierza to robić. Zapewnił, że ich nie sprzeda — przynajmniej na razie nie ma takich planów.

Wedle danych z CoinMarketCap, w dniu pisania artykułu tokeny Waves są warte około 3,6 USD po spadku sprzed paru dni.

 

Dobry moment na inwestycję w kryptowaluty ?

Jeśli od dłuższego czasu interesujesz się kryptowalutami i myślisz o aktywnym uczestnictwie w rynku, wiedz, że teraz nadarza się najlepsza okazja do działania. Po pandemii coiny wykazały się niespotykaną dotąd stabilnością, a w ostatnich tygodniach nastąpiły znaczne wzrosty cen. Najlepiej zobaczysz to na przykładzie Bitcoina.

W ostatnim tygodniu lipca najpopularniejsza kryptowaluta wreszcie wydostała się ze stagnacji, a jej cena wzrosła o ponad 20% (z niecałych 10.000 USD do ponad 12.000 USD). Jeśli trend się utrzyma, posiadacze Bitcoina zarobią duże pieniądze.

Jako początkujący inwestor nie musisz poświęcać wielu tygodni na naukę rynku. Dzięki tzw. robotom inwestycyjnym zautomatyzujesz cały proces gry na giełdzie. Wymaga to od ciebie jedynie minimalnego wkładu pracy. Sprawdź Bitcoin Billionaire opinie i przekonaj się, jak łatwo wygenerujesz zysk na giełdzie.

investment 3247252 640 

Co z rosyjskim prawem?

Wielu lokalnych ekspertów z dziedziny prawa twierdzi, że nowy typ kredytu nie kłóci się z obowiązującymi przepisami ani z tymi, które są dopiero w planach. Jednak w tym temacie wciąż panuje ogromna doza niepewności.

W informacji prasowej czytamy, że obrót kryptowalutami w Rosji znajduje się pod dużym znakiem zapytania. Taką opinią podzielił się prawnik z Vegas Lex, Kirill Nikitin. Niewiadoma dotyczy przede wszystkim rodzaju kryptotransferów, które rząd uzna za legalne.

Odnosi się to do ustawy, którą Rosja niedawno zatwierdziła. Nowe prawo zabrania wykorzystywania kryptowalut jako formy płatności, ale to jeszcze nie koniec zmian. Na ostatni kwartał 2020 roku rządzący planują kolejne regulacje. Dopiero wtedy rozjaśni się sytuacja coinów w Rosji.

Jak lokalne prawo odnosi się do tokenów Waves?

CEO firmy cieszy się, że rosyjscy biznesmeni dobrze adaptują się do nowych obostrzeń. Jego entuzjazm nie jest naiwny, ponieważ wielu ekspertów potwierdza, że Waves mogą być legalnie wykorzystywane na terenie kraju. „Nie są narzędziem płatności, a prawo nie zabrania obrotu tego typu tokenami” — mówi Yuri Borisov, prawnik i konsultant przy historycznej pożyczce.

Inny prawnik, Alexander Zhuravlev, ma podobne zdanie na ten temat. Zaznacza, że kryptowaluty mają wiele zastosowań poza płatnościami, np. jako obligacje lub właśnie zabezpieczenie kredytów bankowych.

 

Pozycja Waves na rynku rosyjskim

Waves jest jedną z najważniejszych firm, które biorą udział w rozwoju rynku blockchain w Rosji. Nie uszło to uwadze rządu, bo w kwietniu 2020 roku rosyjskie ministerstwo komunikacji dodało Waves Enterprises do rejestru krajowego software'u dla komputerów i baz danych.

Aby dostać się do tego rejestru, firma przedłożyła szczegółową dokumentację na temat swojego oprogramowania. Tym samym potwierdziła, że nie korzysta z żadnych prawnie zastrzeżonych modułów, które wyprodukowały firmy z innych krajów. Ponadto musiała udowodnić, nie zobowiązują jej żadne tajemnice handlowe i korzysta tylko z rosyjskiego software'u.

Jednak o Waves Industries słyszeliśmy już wcześniej, jeszcze przed historycznym kredytem. Branżowe media mówiły o firmie, kiedy ta pomagała lokalnemu operatorowi energii elektrycznej. Współpraca polegała na testach technologii blockchain jako nowego sposobu płatności detalicznej w sektorze energetycznym.

Głównym powodem był brak efektywności starych usług i rosnący dług, który z tego wynikał. Modernizacja technologii miała rozwiązać te problemy.

Jak pochwaliła się po czasie firma Waves Industries, współpraca przyniosła wyraźną poprawę.

ilustracja

Artykuł partnera