Zobacz więcej

Rośnie rentowność amerykańskich obligacji. Jak może to wpłynąć na Bitcoina?

3 mins
Aktualizacja Zerelik Maciej
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Amerykańskie obligacje skarbowe mają ogromny wpływ na wszystkie rynki - a kryptowaluty nie są wyjątkiem.
  • Przedwczoraj rentowność pięcioletnich obligacji osiągnęła nowe lokalne maksimum od trzech miesięcy.
  • Jakie są obecne problemy w amerykańskiej gospodarce i jak wpłyną one na kryptowaluty? Przyjrzyjmy się sytuacji nieco szerzej.
  • promo

Amerykańskie obligacje skarbowe mają ogromny wpływ na wszystkie rynki – a kryptowaluty nie są wyjątkiem. Przedwczoraj rentowność pięcioletnich obligacji osiągnęła nowe lokalne maksimum od trzech miesięcy. Wcześniej pojawiały się natomiast obawy o prawdopodobieństwo niewypłacalności amerykańskiego rządu. Jakie są obecne problemy w amerykańskiej gospodarce i jak wpłyną one na kryptowaluty? Przyjrzyjmy się sytuacji nieco szerzej.

Należy zauważyć, że sytuacja w globalnej gospodarce wykazuje pewne oznaki poprawy. Na przykład 13 czerwca opublikowano dane dotyczące wskaźnika cen konsumpcyjnych w USA, który jest głównym wskaźnikiem inflacji w tym kraju. W rezultacie indeks wzrósł o 4%, choć eksperci spodziewali się wzrostu o 4,1%.

Chociaż różnica między rzeczywistymi a prognozowanymi poziomami jest niewielka, nadal wskazuje to na poprawę wyników gospodarczych. Dlatego też inwestorzy ogólnie odebrali to wydarzenie jako pozytywne.

Następnego dnia przedstawiciele Fed pozostawili referencyjną stopę procentową, która określa koszt pożyczania kapitału, na niezmienionym poziomie. Był to pierwszy raz od ponad roku, ponieważ wcześniej bankierzy aktywnie podnosili stopy w celu walki z inflacją.

Krótko po decyzji szef Fed Jerome Powell próbował jednak stłumić pozytywne nastroje wśród inwestorów i zwykłych obywateli. Stwierdził on, że oczekiwanie na obniżkę bazowej stopy procentowej może potrwać jeszcze kilka lat, gdyż priorytetem jest obecnie obniżenie realnej inflacji. Co więcej, stopa ta zostanie podniesiona jeszcze dwukrotnie w ciągu 2023 roku, podczas gdy FOMC w tym czasie odbędzie jeszcze cztery posiedzenia.

Ogólnie rzecz biorąc, Powell dał jasno do zrozumienia, że Fed obniży inflację do celu 2%. Powiedział również, że on i jego koledzy postrzegają stablecoiny jako formę pieniądza. Są to tokeny, których wartość jest powiązana z walutami fiducjarnymi, takimi jak dolar czy euro.

Jak gospodarka wpłynie na kryptowaluty?

Obligacje skarbowe USA to rządowe dłużne papiery wartościowe emitowane przez Departament Skarbu USA za pośrednictwem Biura Długu Publicznego. Obligacje te są wykorzystywane do finansowania długu publicznego, czyli zobowiązań rządu wobec nabywców takich papierów wartościowych. Ci ostatni otrzymują roczną rentowność obligacji, która może ulec zmianie.

Rentowność obligacji skarbowych nie jest ustalana bezpośrednio, ponieważ zmienia się w zależności od otwartego rynku obligacji. Departament Skarbu USA emituje obligacje i przeprowadza aukcje tych papierów wartościowych. Ustala on stopę kuponową, która jest stałą stopą procentową określającą kwotę wypłacaną inwestorom. Stopa kuponowa jest ustalana na podstawie różnych czynników, w tym stóp kredytowych, inflacji i różnych innych czynników ryzyka.

Po wyemitowaniu obligacje skarbowe są przedmiotem obrotu na rynku wtórnym wśród inwestorów. Ceny tych obligacji wahają się w zależności od zmian stóp procentowych i popytu inwestorów. W rezultacie rentowność obligacji skarbowych odpowiednio się zmienia.

22 czerwca rentowność obligacji pięcioletnich osiągnęła najwyższy od trzech miesięcy poziom 4,05 procent. Wzrost rentowności zbiegł się w czasie z raportem o inflacji za maj na poziomie 4 procent. Był to najniższy wzrost od marca 2021 roku. Rentowność na poziomie 4,05 procent wskazuje, że inwestorzy nie spodziewają się w najbliższym czasie spadku inflacji poniżej celu amerykańskiej Rezerwy Federalnej na poziomie 2 procent. Jednocześnie pokazuje to również pewność, że szczyt inflacji został przekroczony latem ubiegłego roku.

Korelacja na linii Bitcoin – obligacje

Od dawna istnieje odwrotna korelacja między ceną Bitcoina a rentownością pięcioletnich obligacji. Wartość kryptowaluty spadała wraz ze wzrostem rentowności papierów wartościowych. W ostatnich dniach jednak korelacja ta wyraźnie przestała być czynnikiem decydującym.

Według źródeł Cointelegraph, inwestorzy desperacko kupują obligacje ze względu na ich bezpieczeństwo pod względem ryzyka. I nie odstrasza ich nawet fakt, że obecne rentowności są poniżej oczekiwań inflacyjnych.

Rentowność amerykańskich obligacji pięcioletnich i cena Bitcoina

Inną kwestią jest to, że krzywa rentowności obligacji może być wypaczona przez oczekiwania dotyczące niewypłacalności, która nigdy nie miała miejsca. W każdym razie wartość Bitcoina wykazywała do tej pory stały wzrost, co oznacza, że rola kryptowaluty jako zabezpieczenia kapitału na wypadek nasilenia się kryzysu jest nadal aktualna. BTC zyskał już ponad 11 procent od początku czerwca.

źródło: Coinglass

Jednocześnie pierwotna kryptowaluta również zaczęła wykazywać wzrost w drugim kwartale. Oto tabela przygotowana przez Coinglass.

źródło: Coinglass

Jak dotąd Bitcoin, wraz z innymi czołowymi kryptowalutami, wydaje się aktywnie abstrahować od tego, co dzieje się na świecie. Mimo to brak wzrostu referencyjnej stopy procentowej nie oznacza poprawy sytuacji gospodarczej, ponieważ konsekwencje w postaci redukcji zatrudnienia, niższych realnych dochodów i innych nieprzyjemnych rzeczy pojawiają się tutaj z opóźnieniem. W związku z tym o realnej poprawie można mówić dopiero po obniżce stóp, która nastąpi po spadku inflacji. Ponieważ jednak aktywa cyfrowe wykazują wzrost nawet w takich warunkach, oznacza to poważną stratę w oczach kupujących.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Maj 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
photo_mzerelik.jpg
Zerelik Maciej
Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane