flaga iranu władze iranuWładze Iranu przygotowują propozycje stworzenia systemu dot. rejestracji górników z rynku kryptowalut. Według dokumentów, które otrzymały media 19 września, projekt systemu do rejestracji operacji wydobywania kryptowalut jest obecnie w drodze do oficjalnego zatwierdzenia w Teheranie. Proponowane licencje wymagałyby informacji o zatrudnieniu, umowach najmu, itd.

Wydaje się, że wymogi te mają umożliwić rządowi irańskiemu ograniczenie nielegalnych działań związanych z kryptowalutami, a jednocześnie czerpać zyski z przemysłu kwitnącego w tym kraju zagrożonym międzynarodowymi sankcjami i inflacją – czynnikami gospodarczymi, które doprowadziły do ​​wzrostu nędzy narodowej.

Władze Iranu a kryptowaluty

W ostatnich miesiącach pojawiło się wiele zgiełku wokół tego, jak władze Iranu chcą potraktować rynek cyfrowych walut.

W czerwcu irańskie Ministerstwo Energii oświadczyło, że odetnie energię elektryczną od kopalni kryptowalut. Przynajmniej dopóki nie wejdą w życie specjalne ceny dedykowane pod tego typu operacje. Miesiąc później nowy cennik został sfinalizowany, a górnicy mieli odtąd płacić 0,07 USD za kilowatogodzinę, w porównaniu do 0,05 USD, która to cena obowiązuje w przypadku większości obywateli.

Następnie pod koniec lipca Iran zezwolił na wydobycie kryptowalut i zakwalifikował je jako rodzaj działalności przemysłowej. Z drugiej strony irański rząd odrzucił propozycję stosowania kryptowalut w transakcjach handlowych na początku sierpnia. Kopanie jest jednak nadal legalne, ale pod określonymi warunkami.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




Skok zużycia prądu

Problem w Iranie pojawił się, gdy lokalni urzędnicy zauważyli, że kopanie kryptowalut doprowadziło do aż 7-procentowego skoku zużycia prądu w kraju. Ważne, by pamiętać, że energia jest w tym kraju bardzo tania, ale rząd dopłaca do niej spore sumy. Stąd pomysł, by kopanie BTC i pochodnych podlegało innym stawkom za 1 kWh. Mimo skoku cen, wydobycie kryptowalut w Iranie nadal jest korzystne.

“Wydobywanie międzynarodowych walut cyfrowych powinno odbywać się w oparciu o cenę energii elektrycznej [przeznaczonej] na eksport”,

-powiedział Press-TV Abdol Nasser Hemmati, prezes Centralnego Banku Iranu (CBI).

„Ważniejsze jest to, że te wykopane waluty [cyfrowe] powinny zostać skierowane na krajowy rynek”

-dodawał wtedy.






Zajmuje się rynkiem kryptowalut (bitcoin, ethereum, etc.). Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot. kryptowalut w Sejmie. Od lipca 2017 r. pełni funkcję sekretarza w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj