za

Projekt Bitcoin Lake pomaga oczyścić gwatemalskie jezioro

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Bitcoin może być proekologiczny. Udowadnia to projekt znany jako „Bitcoin Lake”, który wykorzystuje koparki do emitowania kryptowalut do czyszczenia gwatemalskiego jeziora Atitlán, jednocześnie generując dochód dla społeczności górników.

Bitcoin Lake

Jak wyjaśnił założyciel inicjatywy Bitcoin Lake, Patrick Melder, projekt „Kaboom”, bo o nim dokładnie mowa, wykorzystuje zużyty olej spożywczy, aby pomóc w kopaniu bitcoinów, zamiast zanieczyszczać nim lokalne środowisko. W rozmowie z Bitcoin Magazine wyjaśnił, że całość jest kontynuacją wcześniejszych prób oczyszczenia jeziora, które ostatecznie były zarówno kosztowne, jak i nieudane.

– W ciągu ostatnich pięciu lat duży wysiłek w celu oczyszczenia jeziora, który kosztował ponad 300 milionów dolarów, nie powiódł się, ponieważ był tak złożony, z tak wieloma dużymi udziałowcami, którzy nie mogli uzgodnić rozwiązania – dodał.

Z kolei Bitcoin Lake przyjęło oddolne podejście do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju ekologicznego. Polega ono na ponownym wykorzystaniu zużytego oleju spożywczego do kopania bitcoinów, który w przeciwnym razie zostałby wylany na ulicę lub trafił w butelkach na wysypisko, które znajdowało się koło jeziora Atitlán.

— Tak czy inaczej, [olej] znalazłby drogę do jeziora — powiedział Melder.

Bitcoin Lake udostępniło wideo, które tłumaczy działania projektu. Pod zadaszeniem przechowywanych jest wiele pojemników z zużytym olejem, generator prądu, układy ASIC i komputer. Zarówno generator, jak i układy ASIC są starymi, poddanymi recyklingowi modelami, ale dostały „drugie życie” dzięki „prawie darmowej energii” dostarczanej przez olej.

Założyciel Bitcoin Lake ma nadzieję spopularyzować inicjatywę w sąsiednich społecznościach, ponieważ zdaje sobie sprawę, że może ona w realny i opłacalny sposób oczyścić środowisko. W Stanach Zjednoczonych obawy dotyczące negatywnego wpływu miningu na środowisko są jednak nadal powszechne wśród regulatorów. Jednak wiele raportów przedstawia sposoby, w jakie proces ten może pomóc środowisku naturalnemu.

Szerszy projekt „Bitcoin Lake” – którego częścią jest „Kaboom” – ma trzy cele: oczyszczenie jeziora, edukowanie społeczności na temat bitcoina oraz stworzenie blockchainowej gospodarki. Obejmuje to adopcję bitcoina jako magazynu wartości, środka wymiany i jednostki rozliczeniowej.

Projekt został zainspirowany podobną inicjatywą z Salwadoru.

Jeśli chodzi o edukację, Bitcoin Lake ma już materiały związane z bitcoinem, które można zobaczyć w lokalnym centrum edukacyjnym. Od stycznia dzieci w okolicy uczą się tam podstawowych kwestii, takich jak np. „co to jest inflacja”.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności

Bitcoin logo
BitcoinBTC
66 376,67 USD0,33%
Ethereum logo
EthereumETH
3036,52 USD1,23%
Tether logo
TetherUSDT
1,00 USD-0,04%
Binance Coin logo
Binance CoinBNB
578,13 USD-0,57%
Solana logo
SolanaSOL
168,56 USD3,45%
USDC logo
USDCUSDC
1,00 USD-0,02%
XRP logo
XRPXRP
0,52 USD0,61%
Lido Staked Ether logo
Lido Staked EtherSTETH
3034,32 USD1,26%
Toncoin logo
ToncoinTON
6,70 USD1,49%
Dogecoin logo
DogecoinDOGE
0,15 USD-0,97%