Dłoń wkładająca Bitcoina (BTC) do portfelaMimo, że rynek kryptowalut ma już dziesięć lat, to wciąż uznawany jest za stosunkowo młody i prężnie się rozwijający. Fakt ten sprawia, że od pewnego czasu jest on w kręgu zainteresowania nie tylko geków i pasjonatów nowych technologii ale również inwestorów instytucjonalnych. Jak się okazuje, ci ostatni zaczynają zauważać potencjał jaki dają waluty wirtualne i coraz chętniej biorą pożyczki w tychże walutach.


Jak wynika z raportu DIGITAL ASSET LENDING SNAPSHOT opublikowanego przez Genesis Capital, w ciagu ostatniego roku odnotowano znaczny wzrost liczby uczestników rynku walut wirtualnych, którzy chcieli pożyczyć kryptowaluty. Genesis Capital to spółka oferująca klientom instytucjonalnym możliwość pożyczania BTC, ETH, LTC i innych kryptowalut. Firma zapewnia warunki i struktury pożyczek, które są zaprojektowane specjalnie w celu zaspokojenia potrzeb funduszy instytucjonalnych, animatorów rynku i innych podmiotów.

1 marca 2018 roku Genesis Capital uruchomiło pierwszą branżową działalność w zakresie udzielania pożyczek instytucjonalnych, które uzupełniają istniejącą działalność OTC. Od tego czasu, z oferty spółki skorzystało ponad 60 klientów instytucjonalnych na całym świecie, którzy pożyczyli kryptowaluty o łącznej wartości ponad 550 milionów dolarów, z których 130 milionów w dalszym ciągu pozostaje nierozliczone. Spoglądając na poniższy screen warto zaobserwować, że pomimo spadku cen aktywów cyfrowych, wartość portfela kredytowego Genesis Capital nieprzerwanie rosła.

Zobacz także: Bitcoin na dnie, nie spadnie poniżej $6 tys.

Poziom kredytowania w kryptowalutach
Źródło: Genesis

W przeciwieństwie do innych dostawców kredytów w kryptowalutach, Genesis Capital obsługuje wyłącznie takie instytucje, jak fundusze hedgingowe, profesjonalne firmy handlowe oraz firmy branżowe, które wykorzystują kryptowaluty jako kapitał obrotowy w swojej zwykłej działalności gospodarczej.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




Kiedy wystartowaliśmy w marcu, książka pożyczek była w dużej mierze podzielona między Bitcoin (BTC) i Ethereum (ETH) oraz Monero (XMR). W kolejnych miesiącach, zainteresowanie ETH spadło, ponieważ jego cena spadła prawie o 80% w stosunku do marcowego maksimum. W tym samym czasie obserwowaliśmy wzrost popytu na inne alternatywne waluty, takie jak XRP, Litecoin (LTC) i Ethereum Classic (ETC). – czytamy w raporcie.

Udziałk kredytów w poszczególnych kryptowalutach
Źródło: Genesis

Warto także zwrócić uwagę, iż udział Bitcoina (BTC) w rynku kredytowym rośnie z miesiąca na miesiąc i kwartału na kwartał, dzięki czemu we wrześniu osiągnął on 62,6%. Zdaniem Genesis dzieje się tak dlatego, że jest to “najczęściej wykorzystywany składnik aktywów z przyczyn niezwiązanych ze spekulacją, takich jak kapitał obrotowy przeznaczony na przekazy pieniężne i arbitraż na giełdach.”

W rozmowie z MarketWatch, dyrektor generalny Genesis Global Trading, Michael Moro, powiedział, że usługi kredytowe firmy są często wykorzystywane przez operatorów bitomatów, którzy wymagają dostępu do stałej podaży kryptowalut, ale także muszą zminimalizować swoje ryzyko związane z wahaniem cen.

Globalny rynek bitomatów będzie wart 145 milionów dolarów do 2023 roku

Warto także przypomnieć, że według najnowszych danych z Coinatmradar – wiodącego portalu śledzącego lokalizacje bankomatów bitcoina – bessa na rynku kryptowalut nie miała większego wpływu na tempo instalowania i używania bitomatów. Dane pokazują bowiem, że obecnie na całym świecie jest 3901 takich urządzeń. W Polsce mamy ich na razie dopiero 26, lecz liczba ta dynamicznie rośnie. Statystyki wskazują, iż codziennie na świecie instaluje się średnio ponad 4 bitomaty (dokładnie 4,58 biomatów dziennie).

Dane pokazują, że bitcoin nadal jest dominującą kryptowalutą na świecie. Około 99,9% wszystkich maszyn zainstalowanych na całym świecie obsługuje bitcoiny, a 58% obsługuje też altcoiny, wśród których najpopularniejszy pozostaje litecoin (55%).

Szacuje się, że wartość tego rynku w ubiegłym roku wyniosła 6,8 mln USD, ale od tego czasu wzrosła do 16,3 mln USD w 2018 roku. Według badania przeprowadzonego przez firmę badawczą MarketsandMarket, w latach 2018-2013 globalny rynek bitomatów będzie rozwijał się w tempie 54,7% rocznie, w konsekwencji czego jego wartość wzrośnie w ciągu tych pięciu lat do poziomu 144,5 mln USD.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.





Zajmuje się rynkiem akcji, walut oraz kryptowalut. Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz współtwórca kanału Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019 oraz Srebrnym Laurem Invest Cuffs w kat. Analityk Roku 2022.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj