Zobacz więcej

Czy rzeczywista cena Bitcoina zmieniła się od 2017 r. z uwzględnieniem inflacji?

3 mins
Aktualizacja Zerelik Maciej
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Obecnie rzeczywista wartość Bitcoina jest zasadniczo prawie taka sama jak historyczna maksymalna cena kryptowaluty z grudnia 2017 roku.
  • Wówczas BTC ustanowił rekord na poziomie 20 000 USD, a obecnie kryptowaluta jest warta prawie tyle samo - jednak po uwzględnieniu inflacji.
  • Innymi słowy, waluty fiducjarne znacznie straciły na wartości od tamtego czasu, przez co można teraz kupić za nie znacznie mniej towarów. Dotyczy to również aktywów cyfrowych.
  • promo

Obecnie rzeczywista wartość Bitcoina jest zasadniczo prawie taka sama jak historyczna maksymalna cena kryptowaluty z grudnia 2017 roku. Wówczas BTC ustanowił rekord na poziomie 20 000 USD, a obecnie kryptowaluta jest warta prawie tyle samo – jednak po uwzględnieniu inflacji. Innymi słowy, waluty fiducjarne znacznie straciły na wartości od tamtego czasu, przez co można teraz kupić za nie znacznie mniej towarów. Dotyczy to również aktywów cyfrowych.

Ogólnie rzecz biorąc, sytuacja na rynku kryptowalut pozostawia wiele do życzenia. W połowie sierpnia branża cyfrowych aktywów doświadczyła załamania, podczas którego Bitcoin spadł do poziomu 25 000 USD. Od tego czasu nastąpiło ożywienie na rynku, ale niewielkie. BTC handluje dziś poniżej 26 tysięcy, a kursy najlepszych monet według kapitalizacji rynkowej wyglądają następująco.

źródło: Coingecko

Przyczyną dzisiejszego załamania było wystąpienie szefa amerykańskiego Fed Jerome’a Powella. Stwierdził on, że inflacja nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, wobec czego bankierzy są gotowi do dalszego podnoszenia podstawowej stopy procentowej. Celem personelu Fed jest nadal poziom 2%, który nie został jeszcze osiągnięty.

Jednocześnie branża dostrzega również pewne pozytywne sygnały. Przykładowo, analitycy Santiment poinformowali niedawno, że scentralizowane giełdy kryptowalut posiadają obecnie 5,8% wszystkich Bitcoinów w obiegu, co jest jednocześnie najniższym wynikiem od grudnia 2017 roku.

źródło: Santiment

Zwykle monety są wypłacane do portfeli sprzętowych, które są bezpieczniejszym narzędziem do przechowywania zasobów cyfrowych. Można zatem przypuszczać, że wielu entuzjastów kryptowalut wyciągnęło wnioski po upadku giełdy FTX w listopadzie 2022 roku. Przypomnijmy, że wówczas giełda kryptowalut nie poradziła sobie z masowym wycofywaniem monet przez jej użytkowników i złożyła wniosek o upadłość.

Również załamanie rynku stało się okazją do aktywizacji dużych inwestorów, którzy tradycyjnie wykorzystują załamania do uzupełnienia własnych portfeli. Według analityków liczba adresów posiadających od 10 do 10 tysięcy ETH wzrosła latem o 1788 jednostek. Oznacza to, że posiadacze kapitału wykorzystywali warunki rynkowe do zamiany pieniędzy na ethery.

Wraz z tym nastąpił zauważalny wzrost liczby dużych transakcji o równowartości 100 000 USD lub więcej. W ciągu ostatnich siedmiu dni odnotowano 23 tysiące takich transferów – i jest to najlepszy wynik od początku maja 2023 roku. Co za tym idzie, inwestorzy nie siedzą bezczynnie podczas tak gwałtownej zmienności.

Co się dzieje z kursem Bitcoina?

Po 2017 r. Bitcoin osiągnął nowy rekord wszech czasów w wysokości 69 tysięcy dolarów, który został odnotowany w listopadzie 2021 roku. Do dziś kryptowaluta spadła poniżej 26 000 USD.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę inflację, moneta de facto tanieje. Nadal BTC o wartości 20 tys. dolarów, kupiony w 2017 r., można teraz sprzedać za 24 942 USD.

źródło: Tradingview

Ze względu na osłabienie dolara w tym czasie, rzeczywista wartość kryptowaluty jest obecnie tylko nieznacznie powyżej jej historycznego maksimum z jednego z byczych cykli. Takie obliczenia opierają się na oficjalnych danych o inflacji w USA. Oznacza to, że w rzeczywistości rzeczywista wartość Bitcoina może być jeszcze niższa.

Spadek wartości BTC w ujęciu dolara pokazuje również wyłączność kryptowaluty jako narzędzia do zachowania wartości. Gdybyś miał trzymać 20 000 USD od 2017 r., pieniądze straciłyby na wartości o około 20 procent w ciągu prawie sześciu lat. Z drugiej strony, nabycie Bitcoina pozwoliłoby zachować siłę nabywczą podaży pieniądza.

Taktyka ta jest szczególnie istotna dla mieszkańców krajów pogrążonych w kryzysie finansowym. Na przykład wartość Bitcoina w stosunku do argentyńskiego peso wzrosła o 205 procent w ciągu ostatniego roku. Oznacza to, że mieszkańcy Argentyny zdecydowanie skorzystaliby na posiadaniu pierwotnej kryptowaluty w swoim portfelu inwestycyjnym.

Podobna sytuacja ma miejsce w Turcji, gdzie lokalna lira również nie wykazuje najlepszych wyników. Bitcoin wzrósł o 76 procent w stosunku do tej waluty w ciągu ostatniego roku. To również zauważalnie więcej niż analogiczna zmiana kursu w stosunku do dolara. BTC zyskał na wartości w stosunku do amerykańskiej waluty o 20 procent w ciągu ostatniego roku.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Maj 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
photo_mzerelik.jpg
Zerelik Maciej
Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane