Z początkiem września największa na świecie pod względem obrotów giełda kryptowalut Binance uruchomiła, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami jej CEO Changpeng Zhao, dwie wersje testowe platformy do handlu na kontraktach futures na BTC pod roboczymi nazwami Futures A i Futures B. Dodatkowo użytkownicy, którzy zdecydowali się na ich przetestowanie biorą udział w konkursie – do wygrania jest  łącznie 10 tys. Binance Coin (BNB). Z najnowszych doniesień wynika, że dobowe obroty na platformach wynoszą ponad 150 mln USD na kontrakcie BTC/USDT.


Obroty na poziomie 150 mln miłym zaskoczeniem dla Binance

 Uruchomienie platform do handlu na kontraktach futures na BTC było jednym z najbardziej wyczekiwanym w tym roku wydarzeń w branży krypto i mówiono o nim jako wyzwaniu rzuconym przez Binance największemu graczowi na tym rynku – zarejestrowanej na Seszelach giełdzie BitMEX.

Osiągnięty obrót na poziomie 150 mln USD dziennie, biorąc pod uwagę fakt, iż mamy do czynienia z platformami w wersji testowej, jest bardzo dobrym wynikiem. Dla porównania dzienne obroty na BitMEX wynoszą ok. 2,2 mld USD, z czego kontrakty futures bez daty wygaśnięcia (perpetual contracts) stanowią 89% instrumentów dostępnych w handlu.

Wrażenia jednego z testujących Binance Futures

Jeden z testujących o pseudonimie doublejump podzielił się swoimi doświadczeniami na Twitterze. Z posiadanych przez niego informacji wynika, iż platforma Futures A została stworzona bezpośrednio przez Binance, zaś Futures B pochodzi o nabytej niedawno przez Binance giełdy JEX.

Minusem wg. doublejump jest dostępność tylko jednego instrumentu – BTC/USDT. Z przekazanych przez niego informacji wynika, iż na platformie Futures A wielkość lota to aż 1 BTC, co jego zdaniem jest nie do zaakceptowania dla większości traderów. Na platformie Futures B minimalna wielkość pozycji to 0,0001 BTC, jednak doublejump narzeka na „spartański” interfejs, na którym nie wyświetlają się żadne informacje na temat kontraktu, stanu środków etc.

Poziom lewara na platformie A to maksymalnie 20x, zaś przy wyższych pozycjach możliwa jest niższa dźwignia, jednak, co nie podoba się wspomnianemu wyżej użytkownikowi, to brak ustawień poziomu dźwigni, interfejs podaje jednak cenę, przy której następuje upłynnienie pozycji (liquidation price). Na platformie dostępna jest dźwignia do 1×100, a także istnieje możliwość ustawiania jej poziomu.

Pozytywne perspektywy na przyszłość

W międzyczasie Binance zdążyła zaktualizować dokumentację dla obu platfom, o czym poinformował na Twitterze Changpeng Zhao, Przypomnijmy, iż CEO BitMEX Artthur Hayes kilka dnia temu zarzucał Binance popełnienie plagiatu.

Jednak pomimo wykrytych mankamentów, pierwsze doświadczenia testujących użytkowników były pozytywne. W szczególności docenili ono to, w jaki sposób odbywa się upłynnianie pozycji, które zdaniem testujących, jest sprawniejsze niż na BitMEX.

Jak pokazuje dotychczasowe doświadczenie, Binance bardzo skrupulatnie podchodzi do wyników testów, więc zapewne szybko rozwiąże pojawiające się problemy techniczne. Dużą przewaga Binance jest posiadanie ogromnej bazy użytkowników giełdy tradycyjnej, którzy potencjalnie mogą stać się klientami platform do handlu na kontraktach futures na kryptowaluty.






Absolwent anglistyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, tłumacz przysięgły języka angielskiego specjalizujący się w przekładzie tekstów finansowych i prawnych. Od 2013 pasjonat rynków finansowych, głównie forex, indeksów i surowców, a od 2016 kryptowalut. W swoim handlu stosuje techniki oparte na falach Eliota, wolumenie oraz liczbach Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj