Rosyjskie Stowarzyszenie Kryptowalut i Blockchain stworzyło „białą listę” firm kryptowalutowych. Lista obejmuje firmy zajmujące się kopaniem walut cyfrowych, inwestycjami i marketingiem na tym rynku, kwestiami szkoleniowymi oraz organizowaniem ICO.


Działania stowarzyszenia są odpowiedzią na realny problem. Od początku tego roku osoby prawne i fizyczne straciły w Rosji ponad 270 milionów rubli (czyli 4,3 miliona USD) z powodu działań związanych z funkcjonowaniem na rynku kryptowalut osób nieuczciwych i niekompetentnych firm. Stowarzyszenie rozpoczęło poszukiwanie nieuczciwych projektów ICO i ma nadzieję, że powstały rejestr umożliwi uczestnikom rynku znajdywanie godnych zaufania partnerów.

Jak pisze sama organizacja:

„Lista zaufanych firm pozwoli rosyjskim i zagranicznym uczestnikom rynku oprzeć swoją działalność na zaufanych organizacjach i zminimalizować ryzyko oszustwa w tworzeniu i rozwoju rosyjskiego lub zagranicznego biznesu w dziedzinie miningu, handlu kryptowalutą, technologii Blockchain i ICO.”

Pozytywnie zweryfikowani

Stowarzyszenie wyjaśniło, że rejestr “składa się wyłącznie z organizacji, które przeszły dobrowolną weryfikację ich wiarygodności.” Kryteria obejmowały: “stabilność finansową, doświadczenie i reputację firmy, brak orzeczeń sądowych, dostępność licencji i certyfikatów (jeśli to konieczne), nie zaleganie z podatkami i opłatami”.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




Obecnie rejestr obejmuje ponad 50 firm. Jak podkreślają organizatorzy niemal każda firma w Rosji może znaleźć się na liście. Wystarczy wypełnić specjalny wniosek online. “Średni okres przeglądu dokumentów wynosi 10 dni.” – informuje stowarzyszenie.

W planach są także certyfikaty w trzech obszarach działania na rynku. Pierwszym z nich jest “certyfikat dla handlowców aktywów kryptowalutowych”. Drugim to “certyfikat dla dostawców urządzeń do miningu”, zaś trzeci ma dotyczyć samych kopalni.

Rosja a kryptowaluty

Ramy prawne regulujące kryptowaluty i ICO w Rosji są nadal w fazie przygotowania. Projekt ustawy “O cyfrowych aktywach finansowych” przeszedł pierwsze czytanie w Dumie w maju. Nadal toczy się także dyskusja na temat KryptoRubla. Zgodnie z ostatnią wypowiedzią Władimira Putina Rosja nie będzie jednak miała własnej kryptowaluty.






Zajmuje się rynkiem kryptowalut (bitcoin, ethereum, etc.). Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot. kryptowalut w Sejmie. Od lipca 2017 r. pełni funkcję sekretarza w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj