Bank Kanady opublikował badanie, które jest bardzo korzystne dla kryptowalut. Udowadnia ono bezpieczeństwo walut opartych o blockchain. Okazuje się, że nie da się wydać dwa razy tej samej monety (double spensing), jeśli jest ona oparta o proof-of-work. Oznacza to, że nie da się oszukać sieci blockchain i dokonać podwójnego księgowania na łańcuchu.

Nie da się oszukać technologii blockchain

Badacze z Banku Kanady opracowali model sprawdzający księgowanie z pomocą rejesru systemów rozproszonych. Okazało się, że blockchain jest całkowicie odporny na oszustwa typu „podwójnego wydawania walut”, gdzie użytkownicy fałszują zapisy w łańcuchu dla osiągnięcia zysku.

Badanie wykazało, że jeśli jedna kopalnia kontrolowałaby ponad połowę mocy obliczeniowej kryptowaluty, teoretycznie dałoby się przeprowadzić „atak 51%”. Opóźnienia w potwierdzaniu transakcji mogłyby sprawić, że górnik mający kontrolę nad większością blockchaina dałby radę przeprowadzić atak polegający na podwójnym wydawanych monet. Jest to jednak jedyny wyjątek od reguły.

Oszustwo możliwe tylko w szczególnych warunkach

Aby dało się dokonać oszustwa, “nieuczciwy górnik” musi mieć “głębokie kieszenie” i być “neutralny pod względem ryzyka”. “Te założenia wydają się być nierealistyczne i w praktyce użytkownicy mają niewielkie zachęty ekonomiczne do rozpoczęcia takiego ataku, szczególnie gdy inwestycje obliczeniowe innych górników są duże” – podsumowuje taką ewentualność badanie.

Według gubernatora Banku Kanady, Bitcoin oraz pozostałe kryptowaluty powinny być kojarzone z hazardem, a nie tradingiem, w związku z tym niezbędna jest jak najszybsza regulacja tego zdecentralizowanego rynku. W innym badaniu przeprowadzonym przez globalną firmę konsultingową Bain & Company odkryto, że wdrożenie technologii rozproszonych rejestrów, takiej jak blockchain, “ma potencjał zrewolucjonizowania transakcji bankowych”.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem









Redaktor Comparic.pl. Absolwent analityki gospodarczej na Uniwersytecie Ekonomicznym, gdzie doskonalił swoje zdolności statystyczne. Od 2014 roku zdobywa szlify na rynku Forex, interesuje się głównie analizą techniczną. Upodobał sobie Ichimoku, swoje zagrania regularnie prezentuje na portalu. Aktualnie pracuje na "nocnej zmianie" - mieszka i pisze z Tajlandii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj