whitebit

Oszustwa dotyczące kryptowalut, wykorzystujące bezprawnie wizerunek znanych osób, w postaci publikowanych ostatnio na Facebooku sfabrykowanych artykułów w formacie Pulsu Biznesu, są niczym mityczna hydra – gdy utnie się jej jedną głowę, pojawia się na jej miejsce kilka innych. Wystarczyło, by zaprzestano wyświetlania reklam z rzekomym udziałem Roberta Lewandowskiego, by zaraz potem pojawiły się nowe – tym razem ofiarą oszustów padł znany polski dziennikarz i prezenter, Maciej Orłoś.


Sposób na Puls Biznesu i Kubę Wojewódzkiego

Mechanizm jest dokładnie ten sam, co w przypadku Roberta Lewandowskiego – na Facebooku wyświetla się link prowadzący do sprytnie spreparowanego artykułu w formacie skopiowanym z Pulsu Biznesu, wykorzystującym logo nie tylko tego popularnego dziennika gospodarczego, lecz także takich publikacji jak na:Temat, Gazeta Polska, Parkiet oraz Newsweek.







Maciej Orłoś w sfabrykowanym artykule wykorzystującym format dziennika Puls Biznesu. Źródło: facebook.com

Orłoś, podobnie jak wcześniej Lewandowski, miał pojawić się ostatnio w znanym talk show prowadzonym przez Kubę Wojewódzkiego Kuba Wojewódzki Show, w którym rzekomo podzielił się z widzami cudownym sposobem na pomnażanie pieniędzy zwanym „luką fortuny”, która „może zmienić każdą osobę w milionera w ciągu 2-4 miesięcy”. Ponoć metoda jest tak skuteczna, że zainteresowały się nią wielkie banki – lada dzień mogą jej zabronić. Rzekomo tuż po emisji programu, do Wojewódzkiego zadzwoniła osoba z Banku Pekao z żądaniem wstrzymania emisji programu.

Cudowna aplikacja, z której korzysta także m.in. Bill Gates i Elon Musk

Potem mamy powtórkę z rozrywki tak jak w sfabrykowanym wywiadzie z Lewandowskim. Pada wyznanie Orłosia o zarabianiu dużych pieniędzy dzięki automatycznemu systemowi tradingowemu do kryptowalut o nazwie Immediate Edge:

„Dzіękі tеmu, żе szуbkо kоrzуstаłеm z nоwусh mоżlіwоśсі, оsіągnąłеm sukсеs – dzіаłаłеm bеz wаhаnіа. Оbесnіе mоіm numеrеm jеdеn pоd względеm zаrоbku jеst nоwу, аutоmаtусznу sуstеm trаdіngоwу w zаkrеsіе krуptоwаlut о nаzwіе Immediate Edge. Tо nаjwіększа оkаzjа, jаką wіdzіаłеm w саłуm swоіm żусіu, umоżlіwіаjąса szуbkіе zdоbусіе mаłеj fоrtunу. Nаkłаnіаm wszуstkіе оsоbу, bу ją sprаwdzіłу, zаnіm bаnkі tеgо zаbrоnіą”.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




Rzecz jasna Orłoś, by udowodnić, że nie są to tylko puste słowa, miał na wizji wyciągnąć swój telefon i pokazać widzom jak dużo zarabia dzięki Immediate Edge (w przypadku Lewandowskiego aplikacja nazywała się Bitcoin Revolution). Następnie wyjaśnia, że pieniądze zarabiane są automatycznie na handlu altcoinami przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji oraz że technologię Immediate Edge wspierają najbardziej znani biznesmeni tacy jak Richard Branson, Elon Musk czy Bill Gates. Przy artykule wyświetlane są sfałszowane recenzje użytkowników, zarabiających rzekomo po kilkanaście czy kilkaset tysięcy złotych miesięcznie dzięki „cudownej platformie”.

Zrzut ekranu z telefonu Macieja Orłosia z jego rzekomymi wynikami. Źródło: facebook.com

Zapewne podjęcie odpowiednich kroków prawnych przez Macieja Orłosia w sprawie bezprawnego wykorzystywania jego wizerunku do promowania oszustwa finansowego będzie jedynie kwestią czasu. Wiadomo, że w reakcji na podobne działania oszustów swoich prawników zaangażował wcześniej Robert Lewandowski. Jednak główną odpowiedzialność za to, że tego typu treści pojawiają się w mediach społecznościowych ponosi Facebook z powodu braku efektywności w eliminowaniu oszukańczych materiałów, przez co tracą użytkownicy tego portalu.

O tym, że ściganie osób promujących oszukańcze programy przez internet jest trudne i bardzo skomplikowane opowiadał Maciej Kurzajewski z Komisji Nadzoru Finansowego w wywiadzie z Marcinem Wenusem na kanale Comparic24.TV.




xm


Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















Absolwent anglistyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, tłumacz przysięgły języka angielskiego specjalizujący się w przekładzie tekstów finansowych i prawnych. Od 2013 pasjonat rynków finansowych, głównie forex, indeksów i surowców, a od 2016 kryptowalut. W swoim handlu stosuje techniki oparte na falach Eliota, wolumenie oraz liczbach Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj