whitebit

W myśl obowiązujących od 2013 roku przepisów prawa, obrót bitcoinem i innymi kryptowalutami na terenie Stanów Zjednoczonych uznawany jest za świadczenie usług finansowych i podlega specjalnym regulacjom, w tym wymogowi uzyskania licencji. Od 2016 monitorowaniem przestrzegania przepisów z tym związanych zajmuje się amerykański Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Department of Homeland Security – DHS). O tym jak bolesne konsekwencje może przynieść brak przestrzeganie prawa przekonał się Louis Ong – mieszkaniec Vancouver zajmujący się sprzedażą bitcoina.


Namierzenie

Louis Ong został namierzony przez agentów DHS już w 2016 roku, kiedy to zamieścił w Internecie ogłoszenie o sprzedaży bitcoina. Po niedługim czasie skontaktowili się z nim anonimowo dokonując transakcji zakupu bitcoina za kwotę 12 tys. USD, po czym przeprowadzili kolejną, tym razem za 50 tys. USD.







Czytaj również: Koreański nadzór przyłącza się do dochodzenia w sprawie giełdy Upbit

To, co wzbudziło ich podejrzenia, to ponadprzeciętnie wysokie opłaty transakcyjne. Ponadto, Ong z zasady nie dopytywał się o źródło, z którego pochodziły środki na transakcję i nie powstrzymało go nawet to, że jeden z agentów napomknął coś o handlu narkotykami.

Pierwsza konfrontacja

Po przeprowadzonych w ramach prowokacji transakcjach, z Ongiem skontaktowali się agencji z grupy ds. zapobiegania praniu brudnych pieniędzy. Zobowiązał się on wówczas zaprzestać nielegalnego obrotu bitcoinem, czego nie dotrzymał, gdyż w niedługim czasie przeprowadził trzy kolejne nielegalne transakcje z agentami działającymi pod przykrywką.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




Aresztowanie

W dniu 21 czerwca 2017 roku Ong został aresztowany i oskarżony o pięć przypadków nielegalnego handlu bitcoinem – na łączną kwotę 290 tys. USD, co podchodziło pod paragraf o praniu brudnych pieniędzy oraz o prowadzenie nielegalnej działalności finansowej bez wymaganej licencji. Wydano wyrok skazujący go na 20 dni aresztu w amerykańskim więzieniu oraz zwrot bitcoina i środków pieniężnych w gotówce o wartości 1,1 mln USD.

Działania DHS na szerszą skalę

Czytaj również: Rząd Wielkiej Brytanii szczegółowo przyjrzy się kryptowalutom takim jak Bitcoin

Przypadek Louisa Onga wpisuje się w kontekst zakrojonej na szerszą skalę akcji przeprowadzanych przez DHS i FBA, dla których precedensem było aresztowanie Davida Burcharda za nielegalną sprzedaż marihuany przy użyciu systemu Tor – wykorzystywanego powszechnie do przeprowadzania anonimowych transakcji, w tym na kryptowalutach. Żniwem tych akcji była seria aresztowań osób nielegalnie handlujących bitcoinem, w tym mieszkańca stanu Missouri – Jasona Kleina za sprzedaż bitcoina o wartości 75 tys. USD, również działających pod przykrywką agentów.



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















Absolwent anglistyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, tłumacz przysięgły języka angielskiego specjalizujący się w przekładzie tekstów finansowych i prawnych. Od 2013 pasjonat rynków finansowych, głównie forex, indeksów i surowców, a od 2016 kryptowalut. W swoim handlu stosuje techniki oparte na falach Eliota, wolumenie oraz liczbach Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj