whitebit

W dniu 22 września zeszłego roku, Charlee Lee rozesłał tweeta informującego o dokonaniu pierwszej oficjalnej transakcji Atomic Swap pomiędzy Litcoinem and Bitcoinem. Idąc za ciosem, zespół Litecoina przeprowadził także szereg podobnych transakcji pomiędzy swoją walutą a Vertcoin i Decreed – czy to początek rewolucyjnych zmian?


Atomic Swap – czym są te specyficzne transakcje?

Atomic Swap (AS) umożliwiają swobodną, bezpośrednią wymianę kryptowalut działających w ramach oddzielnych blockchainów bez udziału zcentralizowanych giełd typu Coinbase czy Bittrex (bazujących na platformach webowych), stron trzecich, czy też tokenów pośredniczących (proxy tokens). Wszystko odbywa się w ramach posiadanych portfeli. Dzięki temu istotnie zostaje ograniczone ryzyko manipulacji, ludzkiego błędu, nie wspominając już o znacznym obniżeniu lub całkowitym wyeliminowaniu opłat. Nade wszystko jednak AS proponują rozwiązanie dla problemów dotyczących bezpieczeństwa w handlu kryptowalutami na scentralizowanych giełdach.







Jak to działa?

AS są możliwe dzięki wykorzystaniu protokołu Lightning Network (LN), o którym pisaliśmy w oddzielnym artykule. K woli krótkiego przypomnienia, jest to protokół oparty o inteligentne kontrakty stanowiący swego rodzaju nadbudowę nad blockchainem danej waluty w ramach tzw. drugiej warstwy. Umożliwia on realizowanie natychmiastowych i nielimitowanych transakcji offchain pomiędzy użytkownikami w obrębie kanałów płatniczy. W ramach głównego blockchainu następuje jedynie otwarcie kanału oraz jego końcowe rozliczenie.

Aby móc dokonać transakcji AS, wymagane jest posiadanie aktywnego kanału płatniczego w obu walutach. Transakcje te charakteryzują się dużym stopniem bezpieczeństwa – nad wszystkim czuwa system inteligentnych kontraktów wraz z funkcją multisig (wymóg zatwierdzenia, czyli podpisania transakcji przez każdą ze stron).

Filary techniczne

Najistotniejszym rozwiązaniem technicyzm, bez którego niemożliwa byłaby realizacja transakcji AS są  hash time-locked contracts (HTLC), czyli kontakty czasowe z elementem szyfrującym. Polegają one na tym, że odbiorcy transakcji muszą zatwierdzić płatności poprzez wygenerowanie zaszyfrowanego dowodu (w przypadku LN działa mechanizm o nazwie SHA-256) w określonych ramach czasowych. W przeciwnym wypadku dany odbiorca traci prawo do otrzymania płatności – wówczas trafiają one z powrotem do nadawcy. Proces jest całkowicie oparty na ekosystemie bez pośredników (ang. trustless) –  wymagane jest spełnienie wcześniej uzgodnionych warunków transakcji zapisanych w inteligentnym kontrakcie (przede wszystkim uzgodnienie ceny oraz wymóg zastosowania funkcji multisig).

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




Drugim filarem dla transakcji AS jest zaimplementowanie przez daną walutę protokołu LN. Co prawda nie jest to warunek konieczny, ale dzięki LN unikamy wielu zawiłości technicznych.

W praktyce wygląda to tak, że każda ze stron musi wysłać transakcję do swojego blockchainu. HTLC stanowi element spajający obie sieci, zaś LN jest komponentem łączącym kanały płatnicze, za pomocą których muszą być powiązane strony transakcji.

Zalety AS

  • Brak ograniczania się do jednej formy płatności, np. Bitcoina. Posiadacz Litecoinów będzie w stanie dokonać płatności u sprzedawcy akceptującego tę pierwszą kryptowalutę;
  • Znacznie zwiększony stopień bezpieczeństwa dzięki temu, że transakcje odbywają się w ekosystemie trustless, w oparciu o inteligentne kontrakty (przede wszystkim mechanizm HTLC).  Znaczne ogranicza to, lub wręcz eliminuje, ryzyko manipulacji czy też czystego ludzkiego błędu – strony przez cały czas pozostają w posiadaniu prywatnych kluczy do swoich portfeli;
  • Znaczne ograniczenie lub nawet wyeliminowanie kosztów w postaci opłat pobieranych przez giełdy i pośredników. Paradoksalnie w przyszłości poszczególne węzły mogą też operować jako swoiste giełdy, prześcigając się w oferowaniu jak najniższych opłat.

Wady

  • Przede wszystkim fakt, iż system AS znajduje się w dość wczesnym stadium implementacji, transakcje realizowane są w ramach sieci testowych lub sieci mainnet w wersji beta. Nie jest to zatem jeszcze opcja, która może być zastosowana na masową skalę (choć istnieje obiecujące rozwiązanie będące wyjątkiem od reguły, o czym będzie mowa w oddzielnej sekcji);
  • Niski stopień adopcji samej LN, na której opierają się AS;
  • Na dzień dzisiejszy transakcje możliwe są pomiędzy tokenami spójnymi z systemem Bitcoin Core oraz z wdrożonym protokołem LN, czyli nie da się dokonać AS pomiędzy np. LTC a OMG (bazuje na tokenach ERC20 na bazie Ethereum). Choć i tutaj pojawiła się ciekawa alternatywa – więcej w dalszej części artykułu.

AS jako przyszłość zdecentralizowanych giełd

Ostatnio dużo mówi się na temat giełd zdecentralizowanych (tzw. DEX) w kontekście wątpliwości związanych z bezpieczeństwem transakcji realizowanych w ramach tradycyjnych, zdenaturalizowanych platform typu Bitfinex, Poloniex czy Bittrex. Ich słabym punktem jest gromadzenie ogromnych środków w ramach jednego systemu, co niestety, pomimo coraz bardziej zaawansowanych zabezpieczeń, nadal stanowi pożywkę dla hackerów. Do tego dochodzi element polityczny związany z próbami uregulowania działalności tych giełd. Wskutek obostrzeń nałożonych przez amerykańską Komisję ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), przede wszystkim związanych z uregulowaniem rynku ISO, giełda Bitfinex zamknęła swoje drzwi dla obywateli USA. Do tego dochodzi tocząca się dyskusja na temat tego, czy kryptowaluty należy umieścić w tej samej kategorii co papiery wartościowe.

Zobacz również: Hackerzy wykradli $670 mln w kryptowalutach w zaledwie 3 miesiące!

W odpowiedzi na obawy użytkowników związane z ograniczeniami w obrocie tokenami pochodzącymi z ICO w ramach istniejących tradycyjnych giełd, powstało szereg giełd zdecentralizowanych, z których większość nie bazuje jednak na AS. Przykładem może być popularna platforma do wymiany tokenów ERC20 jaką jest EtherDelta. Wszystkie fundusze umieszczane są w ramach inteligentnych kontraktów na bazie ETH, przez co transakcje rozliczane są onchain (pomimo tego, że książka zamówień tworzona jest w ramach nakładki działającej offchain). Jednak problemem, którymi zmagają się giełdy działające w tym modelu jest przede wszystkim ograniczona płynność, co wiąże się wysokimi opłatami. Platforma pobiera ether za każdą wniesioną transakcję, bez względu na to, czy zostanie ona zrealizowana czy nie. Do tego dochodzi problem tzw. front-running – czyli tego, że ktoś inny może nas ubiec i wyjść niejako „przed szereg”, przez co transakcja, na którą ostrzyliśmy sobie zęby nie dojdzie do skutku.

Zobacz również: xChainge – poznaj alternatywę dla scentralizowanych giełd kryptowalutowych

Platforma Komodo – uśpiony smok w świecie AS?

Wysuwając twierdzenie jakoby Charlee Lee dokonał pierwszej w historii transakcji AS, mocno mijamy się z prawdą. Tak naprawdę idea AS została po raz pierwszy przedstawiona przez dewelopera z zespołu Komodo, znanego wcześniej jako BitcoinDark – Tiera Nilana, już w 2013 roku w ramach forum BitcoinTalk. Rok później Nilan przeprowadził pierwszą transakcję AS. Od tego czasu prace nad tą technologią stanowią lwią część tego, co robi zespół Komodo. Opis całego projektu znajdzie się niebawem na naszej liście kryptowalut. W telegraficznym skrócie, Komodo, będący forkiem Zcash, jest rozbudowanym ekosystemem, obejmującym kryptowalutę KMD o zaawansowanych parametrach anonimowości, platformę do emisji ICO oraz, co jest zupełnym novum, diCO – czyli zdencentralizowanych ICO realizowanych stricte w ramach platformy Komodo, własny blockchain umożliwiający każdemu zbudowanie prywatnego blockchainu z wszelkimi zabezpieczeniami oferowanymi przez Komodo.

Zobacz również: Francja dąży do uregulowania ICO

BarterDEX – pierwsza zdecentralizowana giełda wykorzystująca AS

Co nas jednak najbardziej interesuje to BarterDEX, czyli pierwsza na świecie w pełni funkcjonalna zdecentralizowana giełda oparta na AS. Platformę BarterDEX można  pobrać, testować i wykorzystywać do przeprowadzania realnych transakcji AS tutaj.

BarterDEX jest połączeniem zdecentralizowanej giełdy kryptowalutowej oraz zaawansowanych narzędzi do realizacji AS w formie intuicyjnie działającej, łatwej w obsłudze platformy z czytelnym interfejsem.  Wyświetla ona wykresy tokenów, oferuje zaawansowane funkcjonalności z zakresu zarządzania transakcjami, książki zamówień, historii zleceń – podobnie jak w przypadku tradycyjnych giełd zcentralizowanych. Na początkowym etapie, w celu przeprowadzenia transakcji AS, konieczne było wgranie całej historii danego blockchainu. Obecnie nie jest to wymagane, gdyż proces ten odbywa się ramach dedykowanych serwerów Electrum. Serwery te zapewniają dodatkowo kolejną istotną funkcjonalność: brak konieczności posiadania oddzielnego portfela do każdej waluty, którą chcemy wymieniać – system bowiem sam je dla nas generuje. Jest to dużym ułatwieniem dla osób, którym zależy jedynie na krótkoterminowych transakcjach, bez konieczności zakładania oddzielnych portfeli w ramach każdego tokenu, którym obracają. Zatem pod maską interfejsu BarterDEX znajduje się zaawansowany system mechanizmów, który eliminuje konieczność znajomości technikaliów, co stanowiło do tej pory główną przeszkodę w masowej adopcji AP.

Etomic Swaps – AS o jeden krok dalej

Jednym z mankamentów systemu AS jest ograniczenie się do wymiany tokenów w ramach wybranej technologii. Jak wiadomo, główni gracze na rynku, czyli Bitcoin i Ethereum, działają w ramach zupełnie innych protokołów.  Mogłoby się wydawać, że jest to przepaść niemożliwa do przeskoczenia. Rozwiązaniem zaproponowanym przez zespół Komodo jest ETOMIC, będacy tokenem użytkowym działającym jako pośrednik w transakcjach pomiędzy coinami bazującymi na Bitcoinie, a monetami opartymi o Ethereum (głównie tokeny ERC20). Dzięki temu możliwe staje się zakupienie np. tokenów OMG w zamian za Litecoina czy Bitcoina przy wykorzystaniu AS. Etomic Swaps jest zaś ogólną nazwą dla opisanej powyżej technologii.

Czy rozwiązania oferowane przez platformę Komodo staną się zaczątkiem dużych zmian? Wszystko zależy od stopnia adopcji platformy BarterDEX oraz dalszych prac nad poszerzaniem jej funkcjonalności (takich jak wyeliminowanie stosowania tokenów pośrednich do transakcji BTC-ETH). Niewykluczone, że w najbliższym czasie mogą pojawić się inne projekty oferujące zdecentralizowane giełdy na bazie AS. Co przemawia na korzyść zespołu Komodo, to fakt, że oferują już od końca zeszłego roku w pełni funkcjonalną platformę, w ramach której na dzień dzisiejszy przeprowadzono ponad 100 tys. transakcji AS (do platformy podpięty jest licznik). Jak na razie liczby mówią same za siebie.

Podsumowując, wiele wskazuje na to, że transakcje Atomic Swap będą stawać się coraz ważniejszym elementem ekosystemów opartych o blockchain. Niewątpliwie AS oferują bardzo praktyczny element funkcjonalny – pełniąc niejako rolę kantora dokonującego wymiany różnych kryptowalut w biegu. Dzięki temu nie jesteśmy skazani na transakcje w jednej lub zaledwie kilku kryptowalutach. Potencjalnie AS mogą też namieszać w szykach tradycyjnym giełdom oraz stac się utrapieniem dla organów regulacyjnych m.in. w zakresie ICO.



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















Absolwent anglistyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, tłumacz przysięgły języka angielskiego specjalizujący się w przekładzie tekstów finansowych i prawnych. Od 2013 pasjonat rynków finansowych, głównie forex, indeksów i surowców, a od 2016 kryptowalut. W swoim handlu stosuje techniki oparte na falach Eliota, wolumenie oraz liczbach Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj