whitebit

Bez wątpienia jednym z najpopularniejszych tematów ostatnich dni, tygodni a nawet i miesięcy są kryptowaluty. Z jednej strony mówi się o ich ponadprzeciętnej zmienności (najpierw o wzrostach, teraz o spadkach), z drugiej zaś o kradzieżach i atakach hakerskich, potencjalnych regulacjach oraz…tworzeniu narodowych kryptowalut. 


W ubiegłym miesiącu Rada Federalna Rządu Szwajcarii zwróciła się o przedstawienie sprawozdania na temat ryzyka i możliwości wprowadzenia waluty cyfrowej wspieranej przez rząd. Pomysł stworzenia krajowej kryptowaluty zaproponował już w lutym Romeo Lacher, prezes szwajcarskiej giełdy SIX. Powiedział on wówczas, że “e-frank pod kontrolą banku centralnego byłby korzystny dla gospodarki.”







Tymczasem dyrektor zarządu Szwajcarskiego Banku Narodowego (SNB), Thomas Moser powiedział podczas konferencji Crypto Valley w Zug, że kryptowaluty i technologia blockchain są zbyt prymitywne, by można było rozważyć emisję waluty cyfrowej wspieranej przez państwo. Porównał on blockchain w swoim obecnym stanie z “bezużyteczną innowacją” płyt kompaktowych (CD): “Coś podobnego musi się zdarzyć z bitcoinem. Ludzie przestawią się na coś nowego tylko wtedy, gdy będzie to działać lepiej lub taniej”.

Moser, który został powołany do zarządu szwajcarskiego banku centralnego w 2010 roku, przyznał, że technologia blockchain ma potencjał, ale nie w obecnej formie. Trzeba by ją udoskonalić. Biorąc pod uwagę aktualny stan technologii nie może on sobie wyobrazić w najbliższym czasie powstania narodowej kryptowaluty.

Warto jednak dodać, że na tej samej konferencji inny członek Szwajcarskiej Rady Federalnej, Johann N. Schneider-Ammann przyznał, że pewnego dnia blockchain “przeniknie do naszej całej gospodarki”. Stwierdził on także, że w tym momencie Szwajcaria nie ma wystarczającej wiedzy na temat nowych technologii, ich potencjału i ryzyka, zauważając, że decydującym czynnikiem będzie nacisk na edukację techniczną:

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




“Musimy jeszcze bardziej położyć nacisk na cyfryzację i technologię w szkołach. Potrzebujemy więcej specjalistów IT (nie wspominając o ekspertach Blockchain). Potrzebujemy więcej projektów badawczych i profesorskich w tej dziedzinie.” – dodał.

Przypomnijmy także, że Szwajcaria została uznana za kraj przyjazny kryptowalutom i technologii blockchain. Według badania przeprowadzonego w ramach konferencji Blockchain Conference BlockShow Europe 2018, kraj ten znalazł się na pierwszym miejscu w rankingu krajów europejskich pod względem liczby firm zajmujących się technologią blockchain.



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>




xm




Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















Zajmuje się rynkiem akcji, walut oraz kryptowalut. Redaktor naczelny Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019 oraz Analityk Roku 2017, 2018 oraz 2021. To także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów oraz współtwórca kanału Krypto Raport, który za swoje analizy został wyróżniony statuetką Nexusa w kat. Analityk Roku 2019 oraz Srebrnym Laurem Invest Cuffs w kat. Analityk Roku 2022.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj