Wielka Brytania zmienia przepisy. Co czeka stablecoiny?

Rząd Wielkiej Brytanii zamierza zrównoważyć władzę między Bankiem Anglii a Urzędem Nadzoru Finansowego, na korzyść tego pierwszego. Zmiany dotkną również stablecoiny.

Brytyjski rzÄ…d rozpoczÄ…Å‚ konsultacje pod hasÅ‚em „Payments Regulation and the Systemic Perimeter” (Regulacja pÅ‚atnoÅ›ci i granice systemowe) w 2022 r. PodjÄ™te w tym zakresie dziaÅ‚ania miaÅ‚y pomóc w uzyskaniu propozycji na temat reformy obwodu pÅ‚atnoÅ›ci Banku Anglii.

Stablecoiny a nowe uprawnienia

W dokumencie koÅ„cowym okreÅ›lono Å›rodki regulujÄ…ce tak zwane „stablecoiny o znaczeniu systemowym”. RzÄ…d zamierza dokonać w przepisach odpowiednich zmian, tak aby nadzór nad stablecoinami sprawowaÅ‚y zarówno Bank Anglii jak również UrzÄ…d Nadzoru Finansowego.

Jedyna różnica polegałaby na tym, że Bank Anglii otrzymałby uprawnienia do uniemożliwienia Urzędowi podjęcia działań w odniesieniu do dostawcy stablecoiny . Z kolei Prudential Regulation Authority (organ regulacyjny usług finansowych) uzyskałby również możliwość powstrzymania Urzędu Nadzoru Finansowego od określonego działania, jeśli miałoby to spowodować obawy o stabilność finansową.

Jak określono w dokumencie, większość respondentów zaakceptowała potrzebę prymatu Banku Anglii w nadzorowaniu przyszłych systemowo uznanych podmiotów płatniczych. Niektórzy ankietowani domagali się jednak jasności co do ograniczeń jego uprawnień.

Jak ocenia siÄ™ znaczenie systemowe?

Biorąc pod uwagę, że podmioty będą uznawane za systemowe na podstawie ryzyka, jakie stwarzają, kilku respondentów zauważyło, że te, które wyłącznie ułatwiają płatności, nie stwarzają takiego samego ryzyka płynności, jak te, które pełnią funkcje przechowywania wartości.

W przestrzeni instytucjonalnej jest to kluczowe rozróżnienie. Na przykÅ‚ad Fnality International (firma zajmujÄ…ca siÄ™ technologiami finansowymi zaÅ‚ożona w 2019 r. przez konsorcjum miÄ™dzynarodowych banków i gieÅ‚dÄ™ w celu stworzenia sieci rozproszonych infrastruktur rynków finansowych wykorzystujÄ…cych blockchain do dostarczania Å›rodków pÅ‚atnoÅ›ci w Å‚aÅ„cuchu dla rynków bankowoÅ›ci hurtowej) ma uruchomić sieć rozliczeniowÄ… opartÄ… na walucie cyfrowej. ZostaÅ‚a onauznana za systemowo ważnÄ… w zeszÅ‚ym roku, mimo że nie zostaÅ‚a jeszcze uruchomiona. Emituje ona token rozliczeniowy w zamian za depozyty zÅ‚ożone przez banki na wspólnym (zbiorczym) rachunku w Banku Anglii. W zwiÄ…zku z tym zapewnia funkcje „przechowywania wartoÅ›ci”, nawet jeÅ›li jego głównym celem sÄ… pÅ‚atnoÅ›ci.

Zobacz też: Raport JLL: rynek nieruchomości komercyjnych odnotował spadek

„Stablecoiny to nie pieniÄ…dze”

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w lipcu br. gubernator Banku Anglii Andrew Bailey stwierdziÅ‚, że zarówno kryptowaluty, jak i stablecoiny nie przechodzÄ… podstawowych testów pojedynczoÅ›ci i ostatecznoÅ›ci rozliczenia, w efekcie czego nie powinny być uważane za pieniÄ…dze. Jako rozwiÄ…zanie tego zagadnienia Bailey zaproponowaÅ‚ opracowanie „ulepszonego pieniÄ…dza cyfrowego”.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze