Dubaj: ta rezygnacja może bardzo mocno uderzyć w branżę kryptowalut

Szef dubajskiego organu regulacyjnego ds. kryptowalut podjął ważną decyzję i zamierza zrezygnować z zajmowanego przez siebie stanowiska – i to w najgorszym możliwym momencie.

Henson Orser, który kierował Organem Regulacyjnym ds. Aktywów Wirtualnych (Virtual Assets Regulatory Authority, VARA) w Dubaju od stycznia 2023 roku, złożył rezygnację po niecałym roku pracy.

Rynek krypto w Dubaju pod znakiem zapytania?

– To było wspaniałe doświadczenie i jako doradca jestem w pełni zaangażowany w to, aby wspierać VARA – powiedział Orser. – Odchodzę, aby realizować inne moje zainteresowania – dodał.

Jednym z sukcesów Orsera, który wcześniej pracował jako bankier w firmie Nomura Holdings Inc., było uruchomienie w Dubaju nowego systemu regulacyjnego dla kryptowalut. Przepisy weszły w życie w pierwszej połowie 2023 r., znacznie pomagając podmiotom działającym w branży, które odczuły skutki bancructwa giełdy kryptowalutowej FTX.

Zmiana na stanowisku przewodniczącego VARA w mieście Dubaj ma miejsce w czasie, gdy podmiot ten prowadzi działania, których efektem ma być nałożenie grzywien na kilkanaście firm kryptowalutowych. Chodzi o przedsiębiorstwa, które które nie zastosowały się do wytycznych urzędu w terminie do 17 listopada br. Tak przynajmniej wynika z nieoficjalnych informacji, do których udało się dotrzeć dziennikarzom naszej redakcji.

Wiadomo już, że Orsera zastąpi Matthew White, partnera w PwC, który współpracował już wcześniej z dubajskim organem jako konsultant. Obejmie on nowe stanowisko – jak to określono w komunikacie prasowym – „w nadchodzących miesiącach”.

Zobacz też: Swój PESEL można zastrzec. Dzięki temu oszuści będą mieli trudniej

Dubaj czeka na dalszy rozwój sytuacji

Informacje na temat tego, które działające w Dubaju firmy, są zagrożone otrzymaniem wysokich grzywien, pozostają nieznane. Większość obserwatorów branży jest przekonanych, że kary finansowe nie dotkną takich działających w Dubaju na podstawie częściowych licencji przedsiębiorstw, jak Bybit czy OKX. Przedstawiciele VARA odmówili jednak komentarza na ten temat. Nieoficjalnie mówi się, ze organ planuje co najmniej kilku z nich więcej czasu na spełnienie wszystkich wymagań umożliwiających im otrzymanie pełnej licencji.

Może Cię zainteresować:

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze