whitebit

Terytorium Rosji zaznaczone na globusieWedług lokalnej agencji medialnej Izvestia, Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji zaproponowało projekt ustawy o „piaskownicach regulacyjnych”, którego celem jest legalizacja i wspieranie rynku blockchaina i kryptowalut.

Projekt ustawy o „piaskownicach regulacyjnych” został przedłożony w zeszłym tygodniu Dumie Państwowej. Dokument omawia osiem branż, które mogą skorzystać z deregulacji przy wprowadzaniu nowych technologii. Lista obejmuje: opiekę zdrowotną, transport, kształcenie ludzi na odległość, handel, finanse, budownictwo, produkcję i usługi publiczne.







Rosja i nowe spojrzenie na kryptowaluty i blockchaina

Jeśli chodzi o blockchaina i kryptowaluty, rosyjskie Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego proponuje szereg wyjątków od obecnych przepisów „dot. działalności bankowej” oraz „w kwestii podejścia banku centralnego” do cyfrowych walut. Resort sugeruje również, aby uczestnicy piaskownicy byli zwolnieni z szeregu wymagań ze strony różnych instytucji finansowych.

Jeśli projekt ustawy zostanie zatwierdzony, uczestnicy piaskownicy mogą również liczyć na złagodzenie regulacji i nadzoru walutowego. Będą mieć prawo do nieprzestrzegania obowiązujących przepisów dotyczących transakcji wymiany walut między rezydentami a nierezydentami.

Projekt ustawy mówi jednak też, że Bank Rosji będzie monitorował piaskownicę. Nie jest jasne w jakim stopniu.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




Piaskownice

Warto wytłumaczyć, że piaskownice regulacyjne to “strefy” (oczywiście nie w formie fizycznej) ustanowione przez rządy i organy regulacyjne, które umożliwiają fintechom i innym podmiotom zorientowanym na innowacje przeprowadzanie eksperymentów w kontrolowanym przez władze środowisku. Przepisy tego typu, jakie chce teraz wdrożyć Rosja, są często aktualizowane i modyfikowane w celu “uwzględnienia unikalnych, często bezprecedensowych aspektów innowacyjnych technologii”.

Ministerstwo przyznaje, że dedykowana blockchainowi piaskownica może przynieść korzyści zarówno rządowi, jak i przedsiębiorstwom. Ten pierwszy byłby w stanie szybko wprowadzić nowe przepisy w całej Rosji, gdyby tylko testy w ramach strefy zakończyły się powodzeniem. Dla fintechów byłaby to okazja do przetestowania innowacji bez obawy o złamanie prawa obowiązującego w kraju.

Warto zauważyć, że pomysł oznacza to, że Rosja liberalizuje swoją politykę dot. kryptowalut. Jeszcze niedawno mówiło się też o emisji krypto-rubla. Temat umarł chyba śmiercią naturalną…




xm


Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















Zajmuje się rynkiem kryptowalut (bitcoin, ethereum, etc.). Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot. kryptowalut w Sejmie. Od lipca 2017 r. pełni funkcję sekretarza w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj