za

Virgil Griffith stanie przed ławą przysięgłych

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Virgil Griffith, programista Ethereum który jest oskarżony o współpracę z Koreą Północną, stanie przed ławą przysięgłych. Miał pomagać reżimowi Kimów w unikaniu sankcji gospodarczych za pomocą kryptowalut.

Virgil Griffith przed ławą przysięgłych

Wiemy już, że sędzia federalny z Nowego Jorku odrzucił wniosek Griffitha o oddalenie zarzutów karnych. Byłego dewelopera Ethereum  oskarżono o pomaganie Korei Północnej w uniknięciu sankcji gospodarczych. Dlaczego? Chodzi o jego przemówienie podczas konferencji dotyczącej blockchaina w Pjongjangu w kwietniu 2019 roku.

Informatyk twierdzi, że wystąpienie, które wygłosił na konferencji Blockchain and Cryptocurrency w Pjongjangu, było chronione jego prawem do wolności słowa w ramach Pierwszej Poprawki.

Griffith zażądał również od sądu wykazu szczegółowych informacji dotyczących sprawy, twierdząc, że nie jest w stanie przygotować się do rozprawy. Jak twierdzi, czterostronicowy akt oskarżenia był „krótki i niejasny”, a także brakowało w nim szczegółowych informacji opisujących jego “przestępcze postępowanie”. Problem polega na tym, że sędzia odrzucił również tę prośbę, uznając, że oskarżonemu dostarczono już „stosowne zawiadomienie o zarzutach”.

Sędzia zacytował też wiadomości tekstowe, które Griffith miał rzekomo wysłać kolegom w okresie poprzedzającym konferencję. Wynika z nich, że młody informatyk chciał “wybrać się na wycieczkę do KRLD”. Planował stworzyć tam węzeł Ethereum, co miało pomóc “w obejściu obecnych sankcji”. W innej wiadomości Griffith, pytany o to, po co Korei Północnej takie rozwiązania, odparł, że nie wie. Spekulował jednak, że jest to najpewniej próba „uniknięcia sankcji”.

Sprawa trwa już ponad rok

Przypomnijmy, że Departament Sprawiedliwości ogłosił aresztowanie Griffitha dokładnie 29 listopada 2019 r. Prokurator USA Geoffrey Berman stwierdził wtedy, że informatyk „dostarczył Korei Północnej wysoce technologiczne informacje, wiedząc, że te mogą pomóc Korei Północnej w praniu pieniędzy i unikaniu sankcji”.

W akcie oskarżenia ze stycznia 2020 r. zauważono, że młody ekspert mógł spiskować z Koreą Płn. Skutkiem było pogwałcenie międzynarodowej ustawy o nadzwyczajnych uprawnieniach ekonomicznych.

Sędzia zauważył również, że fakt, iż Griffith nie otrzymał wynagrodzenia finansowego za swoje wystąpienie, może nie wpłynąć na orzeczenie rady przysięgłych.

virgil griffith sąd[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności