whitebit

Wywiad z Kamranem Gasimovem, współzałożycielem oraz dyrektorem firmy Accounting and Tax Resources, a także założycielem oraz dyrektorem Richmond Group. Wywiad został pierwotnie opublikowany w wersji angielskiej w ramach portalu oraz magazynu Azeri Observer Magazine. Jest to jedno z wiodących czasopism anglojęzycznych, wydawane od 2013 roku w Baku, Azerbejdżan. Na łamach magazynu publikowane są wywiady, analizy sytuacji politycznej, gospodarczej oraz kulturalnej w tym kraju oraz w obrębie regionu.  W wywiadzie poruszone zostały m.in. kwestie blockchaina w kontekście tradycyjnej bankowości, inteligentnych kontraktów, giełd kryptowalut oraz opodatkowania aktywów cyfrowych.


Co Pana zdaniem stoi za fenomenem obserwowanego ostatnimi laty znacznego wzrostu popularności kryptowalut?







Wyjaśnieniem dla samego pojawienia się kryptowalut jest kryzys klasycznej bankowości. Głównymi przejawami globalnego kryzysu są wysokie koszty kredytów i usług bankowych, bariery natury administracyjnej i czysto biurokratycznej w procesie nawiązywania relacji w branży międzybankowej oraz finansowej, a także nadmierne upolitycznienie i monopolizacja rynku bankowego. Ponadto, kwestie rozstrzygania sporów w zakresie międzynarodowych transferów bankowych leżą w gestii niezbyt kompetentnych międzynarodowych organów. Wzrost Bitcoina nie jest niczym innym niż przejawem publicznego protestu przeciwko klasycznym systemom: płatniczym, prawnym, administracyjnym – itp.

Przed jakimi problemami stoi obecnie tradycyjny sektor bankowy i w jaki sposób technologia blockchain, którą planuje Pan wdrożyć w Azerbejdżanie, może być pomocna w rozwiązaniu tych problemów?

Najistotniejszymi problemami w bankowości jest transparentność w kontekście operacji bankowych, relacje międzybankowe oraz kontrola obiegu zadań (workflow), zarządzanie ryzykiem przy podejmowaniu decyzji kredytowych oraz polityka w ramach wzajemnych relacji w sektorze bankowym. Organizacje bankowe wielokrotnie były oskarżane o udział w planowaniu i dokonywaniu ataków terrorystycznych, pranie rudnych pieniędzy, uchylanie się od płacenia podatków, praktyki korupcyjne i inne działania o charakterze przestępczym. Jednak nawet organy ścigania nie są w stanie uzyskać informacji potrzebnych im do prowadzeniu dochodzeń w związku z przestępstwami z powodu przepisów prawa obowiązujących w wielu krajach, a dotyczących ochrony danych. Co więcej, w przypadku sankcji nakładanych na sektor bankowy, zwykli klienci często cierpią na tym bardziej niż sami sprawcy.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




Ponadto, konflikty natury politycznej, z którymi mamy do czynienia w wielu rejonach, skłoniły licznych polityków do tego, by domagać się odcięcia niektórych krajów lub organizacji bankowych od możliwości świadczenia usług na rynku międzybankowym. Niektórzy eksperci uważają, iż tego typu żądania są próbami wykorzystywania międzynarodowych instrumentów bankowych do wywierania presji politycznej.

Kolejny problem wynika z tego, że nawet głównym graczom na rynku bankowym zdarza się mieć na sumieniu przewinienia związane z podawaniem nieprawidłowych danych w dokumentacjach składanych do organów nadzoru bankowego.

Alfa-Forex to broker licencjonowany przez CySEC od 2004 roku, oferujący swoim klientom handel na jednych z najwęższych spreadów i dostęp do kantoru walut. Już teraz zapoznaj się z ofertą brokera i skorzystaj z konkurencyjnych warunków!

Przeniesienie wyciągów bankowych do blockchaina wyeliminuje potrzebę korzystania z formularzy papierowych oraz poprawi stopień transparentności w bankach. Z kolei klienci banków mogliby korzystać z aplikacji „wszystkie banki w jednym miejscu” (Single Bank) dzięki technologii blockchain, co ułatwiłoby proces prowadzenia wielu rachunków na raz.  Ponadto, organy podatkowe oraz regulacyjne byłyby w stanie kontrolować operacje płatnicze danej osoby w ramach takowej aplikacji „wszystkie banki w jednym miejscu”. Mogłaby ona także stanowić podstawę do dokonania przez bank oceny ryzyka kredytowego przy podejmowaniu decyzji o udzieleniu kredytu. W ramach obowiązujących obecnie procedur bankowych, podejmowanie decyzji kredytowych wymaga analizy dużej liczby różnorakich dokumentów – finansowych, prawnych i innych.

Zobacz również: Banki i giełdy kryptowalut powinny się ze sobą zaprzyjaźnić

Czy Pana zdaniem kryptowaluty stanowią bezpieczne medium dla zarówno państw, jak i prywatnych inwestorów?

Wiele państw uważa nadmierne inwestycje zagraniczne jako formę ataku na ich suwerenność, gdyż bank może po prostu działać jako pośrednik na rzecz potężnych osób lub organizacji: na przykład akcjonariuszy banku, obcego rządu, organizacji międzynarodowych, którego członkiem jest bank, itp. W odróżnieniu od walut obcych oraz zagranicznych instytucji kredytowych dysponujących centralnym ośrodkiem emisyjnym, kryptowaluty z reguły nie posiadają pojedynczego centrum sterowania. W związku z tym niemożliwym jest określenie danego beneficjenta, którego interesy są przeciwstawne wobec interesów innych użytkowników. Innymi zaletami kryptowalut jest brak możliwości wycofania większości środków z systemu do celów oszukańczych oraz niskie koszty transakcyjne. Ponadto technologia blockchain uniemożliwia zidentyfikowane danej osoby i uczynienie z niej celu. Trudno jest nałożyć sankcje przeciwko osobom fizycznym i prawie niemożliwym jest, by wprowadzić zmiany prawne lub polityczne o charakterze systemowym.

Dodatkowo, w przeciwieństwie do bankowości klasycznej, gdzie wszystkie dane w formie elektronicznej mogą zostać przesłane jako kopia, technologie blockchain przedstawiają zaledwie jeden model interpretacji faktów. Przez co dane aktywo nie może zostać wykorzystane dwa razy.

Blockchain obniża również wysokie koszty, jakie ponosi współczesny kapitał bankowy, związane z koniecznością przeprowadzania dogłębnych kontroli, aby mieć pewność, iż transakcje są poprawne. Rejestr transakcji w blockchainie poddawany jest ciągłym weryfikacjom poprzez rozproszenie procesu przetwarzania transakcji wśród wszystkich uczestników rynku.

Jednakże słabym elementem technologii blockchain jest zarządzanie rachunkami. Jest to jedyny składnik technologii, którą powinny uregulować organy władzy. Dopóki nie zostaną wdrożone z powodzeniem odpowiednie regulacje, dobrym rozwiązaniem mogłoby był wprowadzenie systemu wydawania pozwoleń przez organy władzy na opracowanie oprogramowania obsługującego portfele elektroniczne.

Zobacz również: Alior Bank – cyfrowy buntownik wkracza do świata blockchaina

Na czym polegają inteligentne kontrakty (smart contracts) oraz jakie są ich zalety i wady?

Inteligentny kontrakt jest to samorealizująca się umowa w formacie elektronicznym, zabezpieczona za pomocą protokołów kryptograficznych. Samorealizacja kontraktu następuje, gdy spełnione zostaną określone warunki, np. gdy upłynie dany okres czasu, strony umowy wykonają pewne czynności, będą miały miejsce określone zdarzenia, osiągnięte zostaną pewne wyniki lub wystąpią inne okoliczności.

Inteligentne kontrakty określają jednolite zasady interpretacji i wykonania kontraktu, gdy jest on realizowany w ramach kilku jurysdykcji, gdyż opiera się on na języku komputerowym. Ponadto, tego typu kontrakty minimalizują koszty usług prawnych, ponieważ w przypadku, gdy strony nie spełnią warunków kontraktu, podlega on automatycznym procedurom arbitrażu i egzekucji. Dodatkowo, inteligentne kontrakty minimalizują obieg zadań (workflow) oraz uniemożliwiają dokonanie sfałszowania dokumentów, od których uzależniona jest ważność i realizacja kontraktu.

Jednakże, prawnicy z różnych jurysdykcji nie określili jeszcze w jaki sposób współpracować będą ze sobą organy sprawujące kontrolę w danym kraju oraz system, w ramach którego działają inteligentne kontrakty. Ponadto, inteligentne kontrakty nie przystosowują się łatwo do zmieniających się uwarunkowań i trudno jest powrócić do pierwotnego stanu w przypadku, gdy jedna ze stron popełni oszustwo lub inne niezgodne z prawem czynności.

Czy w przyszłości transakcje oraz zyski z kryptowalut mogłyby zostać opodatkowane?

Oczywiście. Jednakże nie ma zgody co do tego, jak traktować kryptowaluty do celów opodatkowania – czy jako walutę obcą, czy też jako inny środek płatności; jako prawo majątkowe jako inwestycję czy też opodatkować tylko dochód i zyski z kryptowalut.

Według mnie sensownym rozwiązaniem byłoby opodatkowanie zysków osiągniętych w związku z transakcjami na kryptowalutach, a na nie samych kryptowalut jako rodzaju aktywa, gdyż takie podejście odzwierciedla duży stopień zmienności ich notowań.

W tym zakresie, bardzo konsekwentnym stanowiskiem wykazał się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w 2015 roku, jeśli chodzi o transakcje na Bitcoinie, stwierdzając, iż kryptowaluta o nazwie Bitcoin nie służy żadnemu innemu celowi niż jako środek płatności i nie posiada właściwości materialnych. W związku z tym operacje obejmujące zakup, sprzedaż oraz wymianę Bitcoina są zwolnione z podatku VAT w każdym kraju Unii Europejskiej.

Zobacz również: Polskie Stowarzyszenie Bitcoin chce zmian w opodatkowaniu kryptowalut

Pracuje Pan nad stworzeniem pierwszej giełdy kryptowalut w Azerbejdżanie. Dlaczego jest ona potrzebna w tym kraju?

Istnieje kilka tysięcy kryptowalut o różnym potencjale ekonomicznym, płynności oraz reputacji. Jedynym sposobem by zapewnić ich swobodny przepływ jest uruchomienie giełdy kryptowalut. Jest to rozwiązanie, które jest pomocne przy emisji kryptowaluty, przedstawienia oferty pierwotnej [ICO] nieograniczonej liczbie osób, a także w procesie wymiany, transakcjach zakupu oraz sprzedaży. Ponadto giełda kryptowalut mogłaby posłużyć jako platforma crowdfundingowa do pozyskiwania kapitału dla inwestycji w postaci pożyczek i kredytów w kryptowalutach dla firm i projektów o charakterze dobroczynnym. Wydaje się, że banki oferują najbardziej stabilna platformę, na której można zorganizować giełdę kryptowalut. Dysponują odpowiednią infrastrukturą, są mocno uregulowane przez organy państwowe oraz posiadają środki niezbędne do analizy ryzyka finansowego związanego z dopuszczeniem waluty do zorganizowanych struktur rynkowych.

W jakim stopniu system blockchaina jest zabezpieczony przed przypadkami fałszerstw i oszustw?

Blockchain jest zdecentralizowaną bazą danych opartą na algorytmach kryptograficznych składających się z wielu zsynchronizowanych ze sobą kopii zapisanych w anonimowych lokalizacjach. Z chwilą wykonania transakcji, informacje na jej temat są przekazywane do wszystkich innych rejestrów, które także są ze sobą zsynchronizowane. Zatem w przypadku, gdy dany rejestr zostanie shackowany, sama baza danych pozostaje niezmieniona, co oznacza, iż gwarantowana jest prawdziwość zawartych w niej informacji.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Co istotne, zastosowanie blockchaina nie ogranicza się tylko do sektora finansowego. Można go wykorzystywać w dowolnej bazie elektronicznej, która gromadzi informacje na temat czynności wykonywanych przez osoby. Na przykład w ramach systemów głosowania, śledzenia wykorzystania treści cyfrowych, rejestracji tytułów własności nieruchomości oraz majątku osobistego, transportu towarów, itp.

Tłumaczenie: Mirosław Wilk



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















Absolwent anglistyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, tłumacz przysięgły języka angielskiego specjalizujący się w przekładzie tekstów finansowych i prawnych. Od 2013 pasjonat rynków finansowych, głównie forex, indeksów i surowców, a od 2016 kryptowalut. W swoim handlu stosuje techniki oparte na falach Eliota, wolumenie oraz liczbach Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj