whitebit

Projektowi Tezos, znanego z nowatorskiego rozwiązania w postaci samoczynnie zmieniającego się blockchaina, w którym wszelkie aktualizacje i modyfikacje w systemie zarządzania odbywają się wyłącznie za zgodą użytkowników, od momentu powstania w 2014 roku towarzyszyły wzloty i upadki. Po zakończonym dużym sukcesem ICO, w ramach którego w lipcu 2017 zebrano aż 272 mln USD, miał miejsce cały szereg problemów prawnych, w tym z udziałem SEC, dotyczących spornego statusu tokenów TZX. Jednak ostatnie wydarzenia pokazują, że okres złej passy Tezos może mieć już za sobą.


Pierwsze tak duże STO w Ameryce Południowej

Na początku lipca dwie znaczące instytucje finansowe – brazylijski bank inwestycyjny BTG Pactual, aktywnie działający na terenie Ameryki Południowej oraz firma zajmująca się zarządzaniem aktywami Dalma Capital z siedzibą w Dubaju, ogłosiły decyzję o planach zorganizowania Security Token Offering (STO) w oparciu o blockchain Tezos. Szacowana łączna wartość przedsięwzięcia to ponad 1 mld USD.







Stokenizowanych ma zostać szereg aktywów, zarówno tradycyjnych, takich jak nieruchomości oraz bardziej nowatorskich, m.in. prestiżowych klubów sportowych, akcji spółek czy odsetek od zadłużenia.

Nie jest to pierwsza styczność wspomnianych wyżej instytucji z blockchainem. W lutym bieżącego roku BTC Pactual był pierwszym znaczącym bankiem inwestycyjnym, który wystartował z STO przeprowadzonym na platformie Ethereum, emitując token o nazwie ReitBZ. Pokryciem dla tokenów są zagrożone aktywa w postaci nieruchomości usytuowanych w Brazylii. Zakup tokenów możliwy jest za pomocą Gemini Dollar – stablecoina wyemitowanego przez braci Winklevoss powiązanego z kursem USD, lub Ethereum.

Jak wynika z oświadczenia Andre Portilho – partnera w BTG odpowiedzialnego za STO, fakt, że w dość krótkim okresie czasu dokonano emisji tokenów na różnych blockhainach nie stanowi dla banku problemu:

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




„Pomimo tego, że bank pozostaje neutralny jeśli chodzi o wybór protokołu czy technologii i w dalszym ciągu będzie korzystał z protokołu Ethereum, postrzegamy Tezos jako globalnego gracza dysponującego bardzo dobrze rozwiniętym blockchainem do tokenizacji aktywów.”

Z kolei zdaniem Zachary’ego Caferatti, CEO Dalma Capital, bogate doświadczenie technologiczne członków Fundacji Tezos jest uzupełnieniem osiągnięć jego spółki z zakresu bankowości inwestycyjnej i zarządzania aktywami.

STO alternatywą dla ICO?

Security Token Offering (STO) jest odpowiedzią na zawirowania natury reputacyjno – prawnej, które dotknęły dotychczasową najpopularniejszą formę pozyskiwania środków przez startupy oparte na blockchainie – ICO. Jest to oferta tokenów, które posiadają cechy papierów wartościowych, dających posiadaczom udziały w realnym przedsiębiorstwie i ma do nich zastosowanie obowiązek wypuszczenia prospektu emisyjnego i szereg regulacji typowych dla tradycyjnego IPO.

Więcej na temat tej formy finansowania można dowiedzieć się z rozmowy przeprowadzonej z prof. Krzysztofem Piechem oraz Arturem Radoszem na antenie Comparic24tv.



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















Absolwent anglistyki na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej, tłumacz przysięgły języka angielskiego specjalizujący się w przekładzie tekstów finansowych i prawnych. Od 2013 pasjonat rynków finansowych, głównie forex, indeksów i surowców, a od 2016 kryptowalut. W swoim handlu stosuje techniki oparte na falach Eliota, wolumenie oraz liczbach Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj