whitebit

Od razu uspokajamy. Główna kryptowaluta nie straciła swojej charakterystycznej anonimowości. O jej użytkownikach (czyli także o Tobie) możemy jednak dowiedzieć się więcej z badań statystycznych, jakie są coraz częściej przeprowadzane. Raport na ten temat przygotowano ostatnio na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin.

Badania przeprowadzono w okresie marcia i kwietnia 2018 r. Podmiotem je wykonującym była firma City Solutions, która wykonała raport o całokształcie krajowego rynku kryptowalut na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin.







Bitcoin tylko dla singli?

Co ciekawe, w badaniu uwzględniono zarówno aktywnych inwestorów, jak i tych, którzy dopiero rozważają pierwsze zakupy na tym rynku. Łącznie przepytano aż 600 respondentów, co daje nam dobry obraz sytuacji na rynku oraz potencjalnego krypto-inwestora.

Kim jest więc statystyczny inwestor walut cyfrowych w Polsce? Nadal na rynku dominują mężczyźni, którzy stanowią jego 94%. Ponadto, jest większa szansa, że są osobami poniżej 30. roku życia, mogącymi pochwalić się wyższym wykształceniem. Są także singlami, do tego mieszkającymi samemu i samodzielnie się utrzymującymi. Większość z nich traktuje inwestowanie w bitcoina jako dodatkowe źródło dochodu i dywersyfikację ich obecnego portfela inwestycyjnego.

Podobne liczby dominują w kwestii potencjalnych inwestorów. Na rynku BTC zamierzają także zaistnieć głównie młodzi mężczyźni, mieszkający samemu i będący singlami.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Dalsza część artykułu pod filmem




Kryptowaluty nie dla Polek?

Badania potwierdziły to, co widać choćby na forach internetowych czy grupach w mediach społecznościowych dotyczących kryptowalut. Kobiet jest na tym rynku mało. (Zdaniem naszej redakcji zdecydowanie za mało!) Wśród doświadczonych inwestorów stanowią one 6%, tyle samo kwalifikuje się do grupy potencjalnych inwestorów.

Ciekawe wyniki prezentują się w kwestii tego, jaki procent swoich oszczędności poszczególne grupy przeznaczają na inwestycje w kryptowaluty. Raport wyróżnia cztery grupy inwestorów: doświadczonych, początkujących, okazjonalnych i potencjalnych. Dwie pierwsze grupy, bardziej zaznajomione w rynkiem walut cyfrowych i funkcjonujące na nim dłużej, inwestują odważniej i większe kwoty. Gracze okazjonalni i potencjalni deklarują, że kupują cyfrowe monety głównie za nieduże pieniądze.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Bo to co nas podnieca…

Nadal motorem napędowym inwestowania w kryptowaluty jest chęć zarobku. Przyznaje się do tego 9 z 10 respondentów. Nadal obserwuje się też dominację samego bitcoina w tym względzie, choć doświadczeni inwestorzy zaczynają wykazywać coraz większe zainteresowanie tzw. altcoinami (57% deklaruje bitcoina jako mniej ważny element swojego portfela), zaś w świat walut cyfrowych wchodzą za jego pośrednictwem początkujący traderzy. 79% potencjalnych inwestorów również chce kupić BTC jako swoją pierwszą kryptowalutę. 91% respondentów podkreśla też fakt, że to przez dzieło Satoshi Nakamoto zainteresowali się tematem.

W raporcie czytamy: „dominacja marki bitcoin jako najbardziej rozpoznawalnej kryptowaluty jest absolutna i bezsporna, co więcej Bitcoin jako marka jest odpowiedzialny za wzrost zainteresowania branżą kryptowalut.”

Jednocześnie obserwowany jest stały (częściowy) odpływ doświadczonych inwestorów, którzy ciężar inwestycyjny przenoszą na inne kryptowaluty. Autorzy podkreślają, że „przeniesienie punktu ciężkości w ramach portfela odbywa się w sposób „cichy” nie wpływając w żaden sposób na masowy odbiór bitcoina”.  Tylko jedna piąta doświadczonych inwestorów deklaruje stałe odejście od bitcoina  

Skąd wiesz, co to bitcoin?

Skąd inwestorzy dowiadują się po raz pierwszy, co to bitcoin? Tu dominuje YouTube (32%), na drugim miejscu – tu musimy się Państwu ukłonić – artykuły pisane (24%). Dopiero na końcu podium znajduje się Facebook (19%), następnie „inne” źródła. Rzadziej chyba rozmawiamy ze znajomymi na ten temat, ponieważ tylko 6% dowiedziało się o BTC od nich.

W porządku, skoro dowiedzieliśmy się po raz pierwszy, czym są kryptowaluty i bitcoin, pozostaje nadal szukać informacji. Tu ponownie liderami są media i serwisy społecznościowe takie jak Facebook czy YouTube. Dopiero później sprawdzane są newsy na serwisach tematycznych (zapraszamy częściej!) i na międzynarodowych forach.

Małopolska i Dolny Śląsk bitcoinem stoją!

Raport analizuje także regionalne zainteresowanie bitcoinem. Całość mapy można zobaczyć w dokumencie, choć od razu zauważalne jest rekordowe poparcie dla głównej kryptowaluty w Małopolsce i na Dolnym Śląsku. Najniższe w województwie świętokrzyskim.



Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>



Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>















Zajmuje się rynkiem kryptowalut (bitcoin, ethereum, etc.). Publicysta oraz promotor walut cyfrowych i technologii blockchain. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot. kryptowalut w Sejmie. Od lipca 2017 r. pełni funkcję sekretarza w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj