za
Vitalik Buterin pisze o wdrożeniu opcji ukrytych adresów w Ethereum

Vitalik Buterin pisze o wdrożeniu opcji ukrytych adresów w Ethereum

Przed weekendem współtwórca Ethereum – Vitalik Buterin – opublikował na swojej stronie post poświęcony wdrożeniu ukrytych adresów do tego blockchaina. Według programisty kwestia prywatności pozostaje wciąż ”największym wyzwaniem, przed jakim stoi Ethereum”.

Vitalik Buterin omawia temat prywatności w sieci

W dniu 20 stycznia Buterin podzielił się swoimi przemyśleniami na temat tego, jak można rozwiązać problem anonimowości przeprowadzanych transakcji na blockchainie Ethereum. W opublikowanym wpisie programista sugeruje wykorzystanie ukrytych adresów w celu ochrony prywatności użytkowników sieci. Co więcej, wskazuje na korzyści, jakie można wynieść z ich stosowania.

Z funkcji ukrytych adresów korzystają inne blockchainy, jak chociażby Monero (XMR). W sieci generuje się coś w rodzaju jednorazowego adresu, który nie jest połączony z publicznym adresem użytkownika.

We wpisie możemy przeczytać o różnych sposobach generowania krypowalutowych adresów publicznych, które wcale do końca nie są transparentne, co jest związane z tzw. mechanizmem zaślepienia klucza, kryptografią krzywych eliptycznych oraz zabezpieczeniami odpornymi na kwant. Powyższe jest już nieco wyższą szkołą jazdy dla fanów kryptografii.

Vitalik Buterin pisze o wdrożeniu opcji ukrytych adresów w Ethereum

Jednakże, współzałożyciel Ethereum zwraca również uwagę na pewne zagrożenia, które w dłużej perspektywie mogą się pojawić przy praktykach ze stosowaniem ukrytych adresów. Wskazuje tutaj m.in. na trudność w działaniu portfelu typu ”Social Recovery”. Tego typu wallety umożliwiają korzystanie z protokołów blockchaina bez obawy o utratę przechowywanych aktywów. Obsługują one specjalne smart kontrakty, dzięki którym użytkownicy są w stanie odzyskać dostęp do ich aktywów, nawet jeśli zgubią swoje klucze.

W dłuższej perspektywie problemy te można rozwiązać, ale ekosystem ukrytych adresów w dłuższej perspektywie wygląda na taki, który naprawdę w dużym stopniu zależałby od dowodów o zerowej wiedzy

– stwierdza Buterin.

Dodatkowo, programista przewiduje, że wdrożenie tego typu rozwiązania prowadziłoby do większych kosztów transakcji:

To kosztuje dużo gazu, dodatkowe setki tysięcy gazu tylko za jeden transfer.

Poza wspomnianym Monero, z tego rodzaju technologii korzysta wiele sieci takich kryptowalut, jak Zcash, Dash, Verge, Navcoin czy PIVX. Co ciekawe, niektóre z wyżej wymienionych cyfrowych aktywów posiada różne implementacje ukrytych adresów.

W podsumowaniu swojego postu, Buterin zwrócił uwagę na to, że ​​ukryte adresy da się tak naprawdę łatwo zaimplementować w sieci Ethereum, aczkolwiek korzystające z niej portfele będą musiały dostosować się do zmian. Co za tym idzie, obsługa ukrytych adresów wymagałaby diametralnych konfiguracji w podstawowej architekturze portfeli opartych na Ethereum.

Mianowicie, tego typu portfele stosują inny format adresu. W sytuacji wdrożenia ukrytych adresów węzły sieciowe typu light clients musiałby generować nowe, jednorazowe adresy dla każdej transakcji. Co więcej, portfele w tej sytuacji musiałyby być w stanie odpowiednio zaszyfrować oraz i odszyfrować dane przeprowadzanych transakcji.

Podstawowe ukryte adresy można dziś wdrożyć dość szybko i mogą znacznie zwiększyć praktyczną prywatność użytkowników w Ethereum. Wymagają jednak trochę pracy po stronie portfela, aby je wspierać. To powiedziawszy, uważam, że portfele powinny zacząć zmierzać w kierunku bardziej natywnego modelu wieloadresowego (np. tworzenie nowego adresu dla każdej aplikacji, z którą wchodzisz w interakcję, może być jedną z opcji) również z innych powodów związanych z prywatnością

– podsumował Buterin.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności