za
System pilotażowy Unii Europejskiej

System pilotażowy Unii Europejskiej – czym jest i jakie ma znaczenie dla rynku kryptowalut

Nexo Earn Aplikacja

Na naszych łamach pisaliśmy już o MiCA i DORA. To kluczowe unijne regulacje, które w założeniu mają stworzyć podstawy prawne pod nowoczesny system finansowy Unii Europejskiej (UE). Dziś przyjrzymy się rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie systemu pilotażowego przygotowanego dla rynku podmiotów korzystających z technologii rozproszonego rejestru (Distributed Ledger Technology, DLT). Po raz kolejny udowodnimy, że nie jest to żaden niepraktyczny wymóg urzędników z Brukseli, ale coś, co może pomóc w adopcji nowych technologii.

Problemy pionierów

Od zawsze gospodarkę napędzali innowatorzy – firmy, które badały nowe technologie i wdrażały je w życie. To dzięki nim poszczególne kraje wygrywają w geopolitycznym wyścigu. Budują bardziej wydaje gospodarki, podczas gdy inne pozostają daleko w tyle.

Problem w tym, że prawo często nie nadąża za innowacyjnym myśleniem pionierów. Politycy i urzędnicy dopiero po wielu miesiącach (lub nawet latach) zaczynają wdrażać odpowiednie przepisy, które ułatwiają nowoczesnym firmom swobodne działanie. Od dawna widzimy to na rynku kryptowalut. To tutaj bowiem pojawiają się takie fenomeny jak choćby nowoczesne, blockchainowe zbiórki kapitału (ICO), transferowanie prawa własności za pomocą tokenów (NFT) czy tworzenie zdecentralizowanych platform wymiany aktywów (DLT).

Powyższe zjawiska mogą pomóc w rozwoju regionów, które najbardziej tego potrzebują. Mogą okazać się bezcenne dla gospodarek poszukujących kapitału na rozwój swojego rynku finansowego (tak samo jak rozwój bankowości przyczynił się niegdyś do uczynienia z Wielkiej Brytanii imperium). Jednak firmy, które oferują tego typu innowacyjne rozwiązania, potrzebują mocnego fundamentu – stabilności regulacyjnej. Takiej, którą zapewnić może między innymi system pilotażowy UE.

Czym jest system pilotażowy i dlaczego jest nam potrzebny?

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie systemu pilotażowego stworzonego na potrzeby infrastruktur rynkowych opartych na technologii rozproszonego rejestru zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym w dniu 2 czerwca 2022 r. Większość regulacji zawartych w rozporządzeniu zaczęła obowiązywać od 23 marca 2023 r.

Dlaczego system pilotażowy jest jednak tak ważny? Umożliwia bowiem tymczasowe zwolnienie infrastruktur rynku technologii rozproszonego rejestru (DLT) z niektórych obowiązków prawnych obecnego systemu regulacyjnego. Dzięki temu nowe, innowacyjne podmioty mogą się spokojnie rozwijać. Bez obaw, że będą mieć problemy prawne ze strony urzędników.

W powyższej kwestii istotne jest pojęcie tzw. „piaskownicy”. Co oznacza?

Piaskownica regulacyjna to środowisko testowe, w którym obowiązuję tymczasowe zwolnienie z przestrzegania niektórych obowiązków prawnych wynikających z istniejącego systemu regulacyjnego. Idea jest prosta: pozwala się dzięki temu wejść na rynek innowacyjnym firmom, które niejako wyprzedzają swoje czasy – zwłaszcza pod kątem regulacji

– powiedział nam Przemysław Kral, CEO Zondy.

Dodajmy, że model piaskownicy regulacyjnej nie jest stosowany wyłącznie w branży finansowej. Sprawdza się także w przypadku energetyki (np. w Wielkiej Brytanii i Holandii).

Technologia a prawo

Zauważmy, że aktualne przepisy UE dotyczące usług finansowych nie zostały opracowane z myślą o takich technologiach, jak DLT i kryptoaktywa. Z tego też powodu system pilotażowy może pozwolić regulatorom usunąć pewne ograniczenia regulacyjne, które mogą hamować rozwój wspomnianych, nowoczesnych infrastruktur. Może mieć to spore znaczenie dla całej branży krypowalut. Umożliwi bowiem przejście na korzystanie ze stokenizowanych instrumentów finansowych i infrastruktur rynkowych opartych na DLT. W praktyce chodzi o pełne uregulowanie emitowania tychże, a także ich przechowywanie i przenoszenie w ramach blockchaina. Regulatorzy twierdzą, że umożliwi to poprawę efektywności w całym sektorze.

Akademia Zondy podaje nam harmonogram prac UE w tym zakresie.:

Do 24 marca 2026 r. ESMA ma przedstawić Komisji sprawozdanie dotyczące m.in. funkcjonowania infrastruktury rynkowej opartej na DLT w całej Unii, wszelkich ryzyk, słabych punktów czy korzyści i kosztów wynikających z korzystania z technologii rozproszonego rejestru.

Na podstawie tego sprawozdania Komisja ma przedstawić sprawozdanie Parlamentowi Europejskiemu i Radzie, które powinno zawierać ocenę kosztów i korzyści dotyczącą systemu pilotażowego.

Podsumowanie: szanse i zagrożenia płynące z regulacji

System pilotażowy ma zatem umożliwić organom UE wnioskowanie na temat tego, jak wdrażać blockchaina na rynku. Urzędnicy zdobędą też konieczne doświadczenie związane z tym tematem i przeanalizują zarówno szanse, jak i zagrożenia związane z korzystaniem z kryptoaktywów.

Jeżeli wyciągną z powyższego odpowiednie wnioski, Europa ponownie może stać się światowym centrum innowacji. Oczywiście system pilotażowy Unii Europejskiej niesie za sobą także pewne zagrożenia.

Zagrożeniem tego typu działań zawsze będzie ryzyko wyciągnięcia błędnych wniosków i w efekcie przeregulowania rynku. Należy jednak przyznać, że bez podjęcia obecnych działań rynek UE nie rozwinie się na tyle, ile może

– twierdzi Przemysław Kral z Zondy.

Dodajmy, że tego typu działania, jakie dziś podejmują władze UE, są w pewnym sensie koniecznością. Możemy jedynie czuć się zawiedzeni, że nie przeprowadzono ich wcześniej.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności