za
ebc regulacje

Europejski Bank Centralny dąży do harmonizacji procesu regulacji rynku kryptowalut

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Europejski Bank Centralny (EBC) przyznał właśnie, że pracuje nad procesem harmonizacji tworzenia ram regulacyjnych dotyczących kryptowalut.

EBC chce uporządkowanej regulacji rynku

Europejski Bank Centralny (EBC) przedstawił swój plan harmonizacji procesu tworzenia regulacji dotyczących branży blockchaina w Unii Europejskiej. Jak dodano, jest to konieczne, bowiem banki coraz częściej wykazują zainteresowanie tym rynkiem. By jednak zaczęły oferować kryptowalutowe usługi, konieczny jest odpowiedni nadzór władz. Ten zaś musi wynikać z jasnych przepisów.

EBC poinformował również, że współpracuje z władzami państw członkowskich UE, by wypracować pełną harmonizację procesu regulacji. Tego ostatniego obecnie brakuje. Władze banku centralnego zapewniają jednak, że “zmieni się to wraz z finalizacją kilku inicjatyw regulacyjnych na poziomie europejskim i międzynarodowym”. EBC wspominał przy tym o propozycji regulacji rynków kryptowalut – MiCA.

Powyższe wydaje się regulatorom konieczne, bowiem dziś ramy regulacyjne dotyczące kryptowalut „dosyć różnią się” od siebie w poszczególnych krajach UE. To zaś negatywnie wpływa na rozwój branży w poszczególnych częściach wspólnoty.

Bank centralny pracuje też nad oceną ryzyka generowanego przez rynek cyfrowych aktywów:

Aktywa kryptowalutowe zwracają naszą uwagę na niektóre rodzaje ryzyka, zaczynając od ryzyka operacyjnego i cybernetycznego, a EBC również pracuje nad ich oceną.

Wspólnotowe regulacje oraz “procesy zarządzania muszą uwzględniać profil ryzyka kryptowalut AML/CFT [przeciwdziałania praniu pieniędzy/zwalczaniu finansowania terroryzmu] instytucji” – dodano w komunikacie.

Prezes Lagarde ostrzega przed kryptowalutami

Na temat kryptowalut wypowiedziała się też w czerwcu prezes EBC Christine Lagarde. Niestety po raz kolejny pokazała, że nie jest zwolenniczką „aktywów kryptowalutowych i zdecentralizowanych finansów”, które, jak podkreśliła, “mogą potencjalnie stanowić realne zagrożenie dla stabilności finansowej”.

Lagarde zauważa, że kryptowaluty zagrożą obecnemu systemowi finansowemu, jeżeli proces “szybkiego wzrostu rynków i usług kryptowalutowych” będzie “nadal trwał” i “wzajemne powiązania zarówno z tradycyjnym sektorem finansowym, jak i szerzej pojętą gospodarką zostałyby zintensyfikowane”.

Do tego niedawno dowiedzieliśmy się, że Unia Europejska ma zamiar stworzyć zupełnie nowego regulatora, który zajmie się nadzorem nad rynkiem kryptowalut. Pisaliśmy o tym w tym miejscu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności