5G oparte na krypto. T-Mobile wraz z Helium uruchomią nową usługę

Helium Mobile będzie korzystać zarówno ze zdecentralizowanej sieci 5G, jak i usługi T-Mobile, oferując przy tym nagrody kryptowalutowe.

Nova Labs i T-Mobile nawiązały współpracę, dzięki której powstanie Helium Mobile – bezprzewodowa usługa 5G dla smartfonów. Będzie korzystać ze zdecentralizowanej sieci 5G Helium, a także sieci T-Mobile i przełączać się między nimi w razie potrzeby.

Helium Mobile będzie usługą wirtualnego operatora sieci komórkowej (mobile virtual network operator – MVNO), niemniej dostęp do niej zyskają tylko klienci w Stanach Zjednoczonych. Przynajmniej na razie.

Sprawdź: Tron

Usługa zostanie uruchomiona w pierwszym kwartale 2023 r. i wykorzysta nie tylko sieci 5G T-Mobile, ale też obsługiwane przez użytkowników węzły 5G Helium.

Helium z T-Mobile na 5 lat

Na razie zdecydowano o podpisaniu pięcioletniej umowy. Po tym czasie usługa będzie oferowana dalej, jeśli zyska odpowiednie zainteresowanie i skalę.

To z pewnością ciekawe podejście do oferowania 5G. Jak podaje Nova Labs, usługa zaoferuje dwie znaczące różnice w porównaniu z tradycyjnym internetem 5G. Po pierwsze, abonamenty zaczną się od zaledwie 5 dol. miesięcznie, a po drugie – użytkownicy będą mogli zdobywać nagrody w postaci tokenów kryptowalutowych za udostępnianie danych.

Boris Renski, współzałożyciel i dyrektor generalny firmy FreedomFi, czyli producenta oprogramowania i sprzętu należącego do Nova Labs, przyznał że korzystanie ze zdecentralizowanej sieci 5G Helium oznacza, że Nova nie będzie musiała inwestować w budowę infrastruktury telekomunikacyjnej. Warto dodać, że Helium Mobile samo w sobie też jest dość spore, bo ma już ponad 4500 aktywnych węzłów.

Helium Mobile pozwoli użytkownikom na otrzymywanie tokenów MOBILE w zamian za dostarczanie anonimowych danych o korzystaniu z sieci. Renski podkreśla, że usługa ma traktować użytkowników jako „współtwórców sieci”, natomiast dane będą wykorzystywane do monitorowania jakości i dostępności sieci w miarę jej skalowania. Jednocześnie udostępnianie danych będzie całkowicie opcjonalne.

Dodajmy, że w przypadku Helium tokenem krypto jest HNT, nie zaś MOBILE.

Smartfony będą się automatycznie przełączać

Helium w ostatnim czasie, podobnie zresztą jak zdecydowana większość kryptowalut, notuje kolejne i kolejne spadki. Obecnie token HNT wyceniany jest na ok. 5 dol., kiedy jeszcze pół roku temu był wart 25-27 dol. Od początku roku odnotował natomiast stratę rzędu 87,20%.

Sam projekt cieszy się jednak dobrymi opiniami. To sieć zdecentralizowanych, bezprzewodowych hotspotów, które zachęcają użytkowników tokenami HNT do uruchamiania swojego węzła i obsługi sieci. Pierwotna sieć Helium skoncentrowana jest na zasilaniu urządzeń Internetu rzeczy, takich jak czujniki i trackery, i ma obecnie 950 tys. operatorów węzłów.

Zobacz: HNT

W czerwcu Fundacja Helium informowała, że stworzy nowy token na potrzeby sieci 5G, z myślą o wsparciu dodatkowych protokołów bezprzewodowych.

Sieć 5G, jaką zapewni Helium, będzie preferowaną siecią dla usługi Helium Mobile, gdy tylko znajdziemy się w jej zasięgu. To ciągle mała sieć, ale szybko rośnie – w zeszłym miesiącu dołączyło do niej 1700 węzłów.

Co ciekawe, początkowo wszystkie rozmowy będą prowadzone przez sieci T-Mobile, natomiast transfery danych będą korzystały z usług świadczonych przez operatorów węzłów w sieci zdecentralizowanej – tam, gdzie to możliwe. Jeśli nie będzie takiej możliwości, wówczas nadal będziemy korzystać z T-Mobile. Wraz z rozwojem sieci Helium coraz więcej zadań będzie realizowanych jednak w Helium Mobile.

Początkowo przełączanie się między sieciami może powodować drobne opóźnienia, natomiast Nova Labs podkreśla, że współpracuje już z producentami smartfonów, aby zaprojektować takie rozwiązania, które będą bezproblemowo przełączały się między sieciami. Urządzenia, które otrzymają certyfikat „zgodne z Helium” będą ponadto bardziej wydajne w obsłudze sieci, a co za tym idzie – zapewnią więcej nagród w postaci tokenów MOBILE.

Kryptowaluty bezpiecznie kupisz lub sprzedasz w sieci kantorów i bitomatów FlyingAtom
Komentarze