Zobacz więcej

EXCLUSIVE Analiza on-chain: Straty długoterminowych posiadaczy BTC osiągają historyczny szczyt

3 mins
Aktualizacja Jakub Dziadkowiec
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Około 5 mln BTC w rękach długoterminowych posiadaczy (LTH) odnotowuje dziś stratę.
  • Jednocześnie podaż posiadana przez LTH osiągnęła ATH.
  • Aktualnie mniej niż 50% podaży BTC w obrocie odnotowuje zyski.
  • promo

W dzisiejszej analizie on-chain BeInCrypto przygląda się wskaźnikom podaży BTC w zysku i stracie w rękach krótko- i długooterminowych posiadaczy. Okazuje się, że większość monet w obiegu odnotowuje dziś stratę, a wskaźniki znajdują się w obszarach dołków historycznych rynków niedźwiedzia.

Straty i zyski monet BTC można podzielić ze względu na długość czasu ich posiadania przez inwestorów. W analizie on-chain przyjmuje się, że granica pomiędzy krótko- i długoterminowymi posiadaczami wynosi 155 dni. Jeżeli monety nie poruszyły się przez ten czas, to statystyczne prawdopodobieństwo ich ruchu (sprzedaży) mocno spada. Stają się one monetami w rękach długoterminowych posiadaczy (LTHs, long-term holders).

Jeżeli natomiast monety poruszają się w okresie krótszym niż 155 dni, to statystycznie bardziej prawdopodobny jest ich dalszy ruch. Dlatego uważa się je za monety w rękach krótkoterminowych posiadaczy (STHs, short-term holders).

Worki długoterminowych posiadaczy i ATH z listopada 2021 roku

Według danych od Glassnode, aktualnie całkowita podaż w rękach długoterminowych posiadaczy osiągnęła nowy rekord wszech czasów (ATH) na poziomie 13,62 mln BTC. Poprzednie ATH tego wskaźnika zostało ustanowione w listopadzie 2021 roku. Był to okres, gdy Bitcoin osiągał swoje ATH na poziomie 69 000 USD.

Podaż w rękach długoterminowych posiadaczy
Źródło: Twitter

Warto podkreślić, że fakt iż długoterminowi posiadacze utrzymywali swoje monety przy cenie BTC, która później okazała się szczytem, jest bardzo nietypowy. We wszystkich poprzednich cyklach rynkowych – łącznie ze szczytem na poziomie 64 850 USD w kwietniu 2021 roku – droga na szczyt ceny BTC zawsze wiązała się ze spadkiem podaży w rękach LTHs.

Spadek podaży LTH jest naturalnie skorelowany ze wzrostem podaży w rękach STH. W trakcie hossy długoterminowi posiadacze, którzy w przeszłości kupowali BTC po niższej cenie, sprzedają swoje monety krótkoterminowym graczom. Natomiast w trakcie bessy STH kapitulują i najczęściej odsprzedają ze stratą swoje monety na rzecz LTH. Podaż Bitcoina znów wraca w ręce długoterminowych posiadaczy.

Jednak ATH ceny Bitcoina z listopada 2021 roku miało inny przebieg. Długoterminowi posiadacze – przekonani, że wkrótce BTC osiągnie wyższe ceny – nie zdecydowali się na sprzedaż swoich monet. Jednocześnie na rynku nie pojawili się nowi STH, którzy byliby chętni na zakupy. Bitcoin rozpoczął trwającą do dziś bessę, a większość LTH zostało ze swoimi workami. Musieli oni pogodzić się z faktem, że ich niezrealizowane zyski spadają, a z czasem zamieniają się w niezrealizowaną stratę.

Historyczne poziomy strat LTHs

Na poniższym wykresie widzimy, jak drastycznie rośnie podaż ze stratą w rękach długoterminowych posiadaczy. Aktualnie wykres osiągnął okolice 5 mln BTC (czerwony okrąg). Jest to obszar, który w 2019 i 2020 roku posłużył jako wyznacznik absolutnego dołka ceny BTC (zielony).

Podaż w stracie w posiadaniu długoterminowych posiadaczy
Źródło: Twitter

Istnieje jeszcze jeden obszar, w okolicach 5,5 mln BTC, który posłużył za opór w 2015 roku. Wówczas, pomimo iż cena BTC nie spadła poniżej dołka osiągniętego kilka miesięcy wcześniej, podaż ze stratą w rękach LTHs systematycznie rosła.

Działo się tak dlatego, że wielu posiadaczy krótkoterminowych, którzy kupowali w trakcie bessy, stawało się po 155 dniach posiadaczami długoterminowymi. Wielomiesięczna akumulacja sprawiła, że ich monety pozostawały w stracie, a oni w tym czasie stawali się LTHs.

Gdyby ten scenariusz miał się teraz powtórzyć, to cena BTC nie musi spadać poniżej czerwcowego dołka na poziomie 17 600 USD. Wystarczająco długa akumulacja sprawi, że straty długoterminowych posiadaczy osiągną kolejny obszar oporu (czerwony). Natomiast z uwagi na zwiększoną podaż BTC w obiegu, spowodowaną systematycznym wydobyciem nowych monet, niewykluczone jest, że wskaźnik ten osiągnie wkrótce nowe ATH.

Podaż w obiegu i monety w rękach STHs

Dla pełnego obrazu strat na rynku Bitcoina warto wspomnieć jeszcze o dwóch wskaźnikach. Pierwszym z nich jest odsetek całkowitej podaży w zysku. Aktualnie wynosi on 48,71% i znajduje się on w zielonym obszarze historycznych dołków.

Wykres tego wskaźnika opublikował na Twitterze @OnChainCollege, który stwierdził, że „ponad 9,8 mln monet odnotowuje obecnie stratę”. Łatwo policzyć, że na obecnym etapie rynku niedźwiedzia 51,29% wszystkich BTC w obiegu odnotowuje stratę.

Warto dodać, że w poprzednich dołkach ceny BTC odsetek podaży w zysku był jeszcze mniejszy. Na początku 2019 roku było to 39%, a w marcu 2020 roku 43%. Oznacza to, że wciąż istnieje spora przestrzeń do potencjalnych spadków.

Źródło: Twitter

W konfluencji z tymi danymi znajduje się wykres podaży w rękach krótkoterminowych posiadaczy. Aktualnie wskaźnik ten znajduje się również w czerwonym obszarze historycznych dołków. Jednak i tutaj widzimy, że jest on dziś znacznie powyżej najniższych wartości osiąganych w 2015 roku oraz w korekcie z lata 2021 roku.

Wniosek jest taki, że krótko- i długoterminowi posiadacze mogą wciąż doświadczyć większych strat. Co ciekawe, nie musi się to wiązać z niższą ceną samego Bitcoina, a jedynie być przejawem długoterminowego okresu akumulacji.

Źródło: Twitter

Aby zapoznać się z poprzednią analizą Bitcoina (BTC) przez BeInCrypto, kliknij tutaj.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Jakub-Dziadkowiec.png
Jakub Dziadkowiec
Profesor na międzynarodowym uniwersytecie w Lublinie. Spędził 10 lat na studiowaniu filozofii przyrody i nauk o sporcie. Autor 4 książek i ponad 20 artykułów naukowych. Aktualnie wykorzystuje swój umysł dla dobra krypto społeczności. Entuzjasta analizy technicznej, wojownik Bitcoina oraz wielki zwolennik idei decentralizacji. Duc in altum!
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane