Zobacz więcej

Kryptowalutowy przegląd tygodnia 10 – 17 lipca

3 mins
Aktualizacja Zerelik Maciej
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Musk wycofuje się z umowy kupna Twittera. Sprawa trafi do sądu.
  • USD osiąga rekord wszech czasów względem PLN.
  • EBC przedstawia cele dla cyfrowego euro.
  • promo

W BeInCrypto zdajemy sobie sprawę, że nie każdy ma czas, aby być zawsze na bieżąco z rynkiem kryptowalut. Właśnie dlatego jak co tydzień przygotowaliśmy dla naszych czytelników przegląd najważniejszych wydarzeń z ubiegłego tygodnia. W dzisiejszym artykule obejmujemy tydzień trwający od 10 do 17 lipca. Tak więc, zaczynamy!

Musk wycofuje się z umowy kupna Twittera. Sprawa trafi do sądu

Elon Musk wyszedł z wartej 44 miliardy dolarów umowy przejęcia Twittera, twierdząc, że sieć społecznościowa naruszyła wiele części umowy.

Radca prawny miliardera oskarża witrynę mikroblogową o składanie „fałszywych i wprowadzających w błąd oświadczeń”. Także o nieudzielenie lub odmowę udzielenia informacji w ramach zobowiązań umownych.

Twitter poinformował, że planuje podjąć kroki prawne w celu wyegzekwowania umowy.

Polska najbardziej “anty-NFT” krajem na świecie

W ciągu ostatnich siedmiu dni, sprzedaż niewymiennych tokenów (NFT) spadła o 23,37%. Z kolei 30-dniowe statystyki pokazują spadek sprzedaży NFT o 63,10% w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Podczas gdy zainteresowanie NFT słabnie, ostatnie badania wskazują, że regiony globalne, takie jak Singapur i Hong Kong, prowadzą w zakresie zainteresowania NFT. Z drugiej strony, Polska została uznana za kraj najbardziej “anty-NFT”. Najczęściej wyszukiwanym projektem NFT na całym świecie, według ilości wyszukiwań w poszczególnych krajach, jest Axie Infinity.

Inflacja w Zimbabwe sięgnęła prawie 200%

Jeśli myślałeś, że Polska cierpi z powodu wysokiej inflacji, nie widziałeś chyba sytuacji w Zimbabwe. Ten afrykański kraj odnotował w czerwcu inflację na poziomie prawie 192%. Właśnie dlatego mieszkańcy Zimbabwe muszą uciekać się do różnych środków, aby zabezpieczyć swoje majątki.

Podczas gdy to Bitcoin może być sposobem na zmniejszenie inflacji, bank centralny Zimbabwe szuka innej alternatywy. Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie sprzedaż złotych monet. Otrzymają one również odrębną nazwę: monety “Mosi-oa-tunya”.

Gubernator banku centralnego John Mangudya według Reutersa powiedział, że monety Mosi-oa-tunya pojawią się w sprzedaży od 25 lipca. Mieszkańcy Zimbabwe będą mogli je zakupić za pomocą lokalnej waluty, dolarów amerykańskich oraz niektórych innych walut.

Jedna moneta zawiera około 31 gramów złota, a jej przeznaczeniem jest “przechowywanie wartości”. Dzięki temu bank ma nadzieję ograniczyć inflację wynoszącą 192 proc. Nowa waluta będzie mogła być zamieniona na gotówkę i będzie przedmiotem obrotu lokalnego i międzynarodowego.

Dolar amerykański (USD) osiąga rekord wszech czasów względem polskiego złotego (PLN)

USD osiąga rekord wszech czasów względem PLN

Wydaje się, że największym beneficjentem globalnej niestabilności finansowej, wszechobecnej inflacji, wojny na Ukrainie i nadchodzącej recesji jest dolar amerykański (USD). Jego cena wyrażona w polskim złotym wzrosła do najwyższego poziomu w historii – 4,83 PLN.

Co więcej, dolara amerykański odzyskał po 20 latach parytet walutowy z euro (EUR). Europejska waluta nieomal od początku swojego istnienia nie była tak słaba. Tym samym indeks dolara amerykańskiego (DXY), czyli siła USD względem 6 największych walut świata, odnotowuje dziś 20-letnie szczyty.

Krewetki i wieloryby nadal kupowały Bitcoina, gdy ten spadał

Strategie inwestycyjne realizowane obecnie przez Krewetki i Wieloryby wykazują pewną jedność pomiędzy ich zachowaniem na rynku niedźwiedzia. W sumie dwie grupy posiadaczy kupiły w czerwcu tego roku ponad 200 tysięcy BTC. Nawet jeśli Bitcoin osiągnął w czerwcu poziom poniżej 19 000 dolarów, krewetki i wieloryby nadal agresywnie gromadziły aktywa.

Zazwyczaj posiadanie małych udziałów w BTC jest charakteryzowane na rynku jako “słabe ręce”. Tymczasem wieloryby są przedstawiane jako manipulanci, którzy dążą do zmuszenia drobnych posiadaczy do rezygnacji ze swojej pozycji. Jednak na tym rynku niedźwiedzia może się okazać, że “słabe ręce” stawiają opór i bezkompromisowo utrzymują swoje tokeny pomimo ryzyka utraty środków.

EBC przedstawia cele dla cyfrowego euro

EBC opublikował w tym tygodniu swoje cele dotyczące cyfrowego euro. Post ten był współtworzony przez prezes EBC Christine Lagarde i został opatrzony obszernym raportem. W sprawozdaniu omówiono kilka możliwych projektów cyfrowego euro, ale wskazano również szereg potencjalnych problemów.

Cyfrowe euro może odnieść sukces tylko wtedy, gdy stanie się częścią codziennego życia Europejczyków. Musi on stanowić wartość dodaną do istniejących rozwiązań.

Według Lagarde cyfrowe euro nie powinno być też w żadnym wypadku postrzegane jako inwestycja. Powinien on być wyłącznie środkiem płatniczym. W przeciwnym razie mogłoby to wywrzeć dużą presję na system bankowy w czasie, gdy sprawy finansowe w Europie nie układają się najlepiej.

W przeciwnym razie zbyt wiele depozytów banków komercyjnych mogłoby trafić do banku centralnego. Scenariusz ten utrudniłby bankom udzielanie pożyczek konsumentom i przedsiębiorstwom. Mógłby nawet doprowadzić do napięć w systemie bankowym w czasach napięć finansowych.

To by było na tyle. Jeżeli chcesz zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami z zeszłego tygodnia (3 10 lipca), poprzedni kryptowalutowy przegląd znajdziesz pod tym linkiem.

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Kwiecień 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
photo_mzerelik.jpg
Zerelik Maciej
Podróże, nurkowanie, kryptowaluty, blockchain, mining. Zwolennik idei decentralizacji. Na bieżąco z branżą kryptowalut od około 3 lat. Prywatnie HODLer BTC, ETH, LINK, BNB, DOT.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane