za
USDC jest coraz bliżej zdetronizowania Tethera i stania się numerem jeden wśród stablecoinów

USDC jest coraz bliżej zdetronizowania Tethera i stania się numerem jeden wśród stablecoinów

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Wszystko wskazuje na to, że pozycja Tethera jako lidera na rynku stablecoinów jest zagrożona. Powodem jest bowiem to, że stosunek kapitalizacji rynkowej USDT do USDC w tym miesiącu spadł do najniższego poziomu w historii.

Stablecoin od Circle – USDC – goni lidera

Kapitalizacja rynkowa stablecoina od firmy Circle – USDC – skoczyła od maja o 8,27%. W dniu 2 lipca USDC osiągnął swoje ATH pod kątem wysokości kapitalizacji wspinając się na poziom 55,9 mld dolarów. Z kolei USDT stracił 19% wartości kapitalizacji rynkowej. Na obecny moment w przypadku Tethera wynosi ona około 66,14 mld USD.

Kapitalizacja rynkowa USDT w obiegu. Źródło: Messari

Kapitalizacja rynkowa USDT w obiegu. Źródło: Messari

Podsumowując powyżej wymienione dane, różnica w kapitalizacji rynkowej tych dwóch stablecoinów jest na poziomie mniejszym niż 10,5 miliarda dolarów. Przy dobrych wiatrach stablecoin od Circle może przegonić i zdetronizować swojego rywala w ciągu kilku tygodni przy obecnym kursie.

Stosunek kapitalizacji rynkowej USDT do USDC. Źródło: TradingView

Stosunek kapitalizacji rynkowej USDT do USDC. Źródło: TradingView

Trzeba tu wspomnieć o fakcie, że USDC zdążył już przegonić USDT w odniesieniu do „rzeczywistego wolumenu” na szczycie blokchaina Ethereum.

Cień wątpliwości rzucony na Tether

Środowisko kryptowalutowych inwestorów bardzo ostrożnie wykonuje kolejne ruchy jeśli chodzi o stablecoiny, a zwłaszcza USDT. Jest to spowodowane coraz większą niepewnością w stosunku do tego typu aktywów, do której przyczynił się upadek algorytmicznego stablecoina od Terra, którego wartość całego projektu wynosiła 40 miliardów dolarów. Inwestorzy biorą pod uwagę bowiem to, że w pewnym momencie taki sam los może podzielić Tether i stracić sztywne powiązanie z dolarem. Jednym z czynników takich spekulacji jest fakt, że tokeny Tethera nie są w 100% zabezpieczone gotówką i innymi tradycyjnymi aktywami, co zarzuca się właścicielem projektu.

Rośnie również liczba osób, którzy zaczynają grać na shortach obstawiając zakłady, że USDT wkrótce straci swój peg. Co więcej, Wall Street Journal zapowiada, że te niedźwiedzie pozycje mogą być warte „setki milionów” dolarów.

Zakładają one bowiem, że Tether nie będzie w stanie wymienić wszystkich swoich USDT na dolara w wypadku załamania się powiązania z nim. W rezultacie ludzie zaczęliby sprzedawać swoje zasoby Tethera po niższej cenie.

USDT zdążył doświadczyć już spadków w wyniku utraty swojego pegu podczas ekstremalnej zmienności rynku. Na przykład w październiku 2018 r. wartość tokena spadła do zaledwie 0,85 USD (miało to miejsce na giełdzie kryptowalut Kraken) i było związane z plotkami, że jedna z jego siostrzanych firm (giełda kryptowalut Bitfinex) jest niewypłacalna.

Wykres cen USDT od 2015 r. Źródło: CoinMarketCap

Wykres cen USDT od 2015 r. Źródło: CoinMarketCap

Podobna sytuacja miała miejsce niedawno, w maju, upadku Terry, gdy wartość USDT na chwilę spadła do zaledwie 0,97 USD. Niemniej jednak stablecoin za każdym razem odzyskiwał swój peg dolarowy.

A jak ma się sytuacja USDC jeśli chodzi o sztywne utrzymanie powiązania z dolarem? USD Coin spadł poniżej poziomu 1 dolara tylko dwa razy od czasu jego pojawienia się na rynku w 2018 r. Pierwsza sytuacja, gdy USDC utracił swój peg i spał do poziomu 0,97 USD, miała miejsce w momencie wybuchu pandemii Covid-19 w marcu 2020 roku. W tym samym miesiącu po odzyskaniu stabilności USDC chwilę później znowu spadł do 0,98 USD.

Wykres cen USDC od 2019 r. Źródło: CoinMarketCap

Wykres cen USDC od 2019 r. Źródło: CoinMarketCap

Stablecoinowi od Circle udało się jednak zachować zaufanie kryptowalutowych inwestorów, ponieważ firma ta funkcjonuje w charakterze działalności świadczącej usługi pieniężne oraz jest zarejestrowana w FinCEN i innych 46 stanowych regulatorach w USA. Co za tym idzie, Circle zgłasza swoje rezerwy władzom zgodnie z przepisami dotyczącymi przesyłania pieniędzy.

Ponadto Circle podlega kontroli audytorskiej firmie Grant Thornton, wiodącą globalną firmę księgową.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności