za
ethereum tani gaz

W sieci Ethereum średnia cena gazu spadła do 1,57 USD

Między styczniem 2021 r. a majem 2022 r. średnia opłata za gaz wymagana przez sieć Ethereum wynosiła aż około 40 USD. Teraz jednak średnia opłata za gaz w łańcuchu spadła do tylko 1,57 USD, czyli najniższego poziomu od 2020 r.

Ethereum coraz tańsze w użyciu

Jak twierdzą eksperci, największą przeszkodą do dalszego, dynamicznego rozwoju ekosystemu Ethereum są wysokie opłaty transakcyjne (czyli właśnie wspomniane opłaty za gaz). Choć właściwie “są” należałoby zastąpić “były”.

Średnia opłata za transakcję w blockchainie Ethereum spadła teraz do 0,0015 ETH, czyli ok. 1,57 USD. Tak tanio nie było od grudnia 2020 r.

Przez ponad rok, między styczniem 2021 roku a majem 2022 br., średnia opłata za gaz wymagana w sieci Ethereum wynosiła zaś około 40 USD.

Skąd jednak ten spadek? Obecnie to jeszcze nie efekt działań programistów, którzy pracują nad reformą sieci. Mocno spadła za to dzienna sprzedaż NFT, która znalazła się na pułapie rocznych minimów. Ekosystem NFT odnotował najgorsze wyniki w tym roku w czerwcu. Łączna wartość transakcji spadła do poziomu 13,8 miliona USD.

ethereum tani gaz

Próby niwelowania problemu

W listopadzie 2021 r., kiedy wielu inwestorów krytykowało Ethereum za wysokie opłaty za gaz, współzałożyciel projektu, Vitalik Buterin, opublikował w sieci swoją propozycję obniżenia kosztów i ograniczenia bezprecedensowego poziomu obciążenia sieci. Zaoferował krótkoterminowe rozwiązanie polegające na wprowadzeniu limitu połączeń danych na blok. Miało to na celu obniżenia kosztów gazu w sieci Ethereum.

Z kolei w maju br. stwierdził, że opłaty za gaz w ETH muszą być niższe i będzie to z korzyścią dla całego ekosystemu. Dodał, że rozwiązania warstwy 2 i technologia zero-knowledge (ZK Rollups) mogą być kluczowymi narzędziami w rozwiązywaniu wygórowanych opłat transakcyjnych w ETH. Tego typu narzędzia mają pojawić się w blockchainie w ramach reformy Ethereum 2.0.

Jak tłumaczył już Buterin, wszelkie problemy sieci zostaną rozwiązane, gdy zostaną ukończone prace dot. Ethereum 2.0, czyli nowej wersji sieci Ethereum. Ta ma zmienić sposób emisji ETH (przejście na PoS) i poprawić wydajność całego projektu.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności