za

Prof. Krzysztof Piech: Możemy zrobić cyfrowe Wall Street XXI wieku nad Wisłą

Nexo Earn Aplikacja

Prof. Krzysztof Piech od lat promuje w Polsce rozwiązania oparte na blockchainie i kryptowalutach. Teraz udzielił interesującego wywiadu redakcji Onetu.

Przyszłość Polski

Prof. Piech jest zdania, że jako kraj możemy podążyć drogą np. Singapuru i stać się cyfrowym centrum regionu.

Można to osiągnąć jedynie przez innowacje, a nie jak w przypadku Polski, co się niektórym wydaje, skalą gospodarki

– twierdzi.

Jako pierwszy przykład wskazuje rynek gier.

Mamy bardzo dobrze rozwinięty sektor gamingowy. Po USA i Japonii Polska jest tu największym graczem na świecie

– podkreśla.

W rozmowie nie mogło zabraknąć wątku kryptowalut, które także mogą stać się motorem rozwoju polskiej gospodarki.

– Swego czasu byliśmy bardzo dobrzy – na trzecim miejscu na świecie w 2012 r. – jeśli chodzi o rozwój rynku kryptowalut. Owszem, mają one charakter spekulacyjny, czego obecna władza z reguły nie lubi – zauważa ekonomista. – Wyobraźmy sobie jednak, że mieszkańcy Argentyny czy Nigerii bądź jakiegokolwiek innego miejsca na świecie za pomocą kilku kliknięć kupują akcje polskich firm na warszawskim parkiecie. Znacząco wzrosłoby zainteresowanie rodzimymi firmami. Byłby to olbrzymi zastrzyk tak potrzebnego kapitału – dodaje.

Jak zauważa, na tym polu możemy uczyć się od Ukrainy.

Spójrzmy na sąsiednią Ukrainę. Tamtejsi parlamentarzyści od lat byli zaangażowani we współpracę z tym sektorem. Nie wstydzili się pojawiać na konferencjach branżowych, jak to jest u nas. W krytycznej sytuacji opłacało się – szacuje się, że Kijów wydał 100 mln dolarów, zebranych w postaci kryptowalut, na różnego rodzaju elementy uzbrojenia, takie jak kamizelki kuloodporne

– powiedział.

Krzysztof Piech cyfrowe Wall Street

Polscy politycy a kryptowaluty

Przy tej okazji warto przypomnieć nasz tekst, jaki przygotowaliśmy przez wyborami do europarlamentu. Zapytaliśmy wtedy poszczególne partie polityczne, jakie jest ich zdanie nt. kryptowalut.

Teraz przytoczymy tylko wypowiedź reprezentanta Zjednoczonej Prawicy, która rządzi naszym krajem. Na nasze pytanie odpowiedział Wojciech Murdzek:

Konieczne jest stworzenie jak najbardziej przyjaznych ram prawnych pozwalających na bezpieczne i spójne korzystanie z tych rozwiązań. Wydaje się, że wiąże się to również z koniecznością współpracy międzynarodowej i dostosowania przepisów krajowych tak, żeby nie było różnic. A już nie do przyjęcia są sytuacje, że w jednym kraju uznaje się kryptowaluty za niepotrzebne czy wręcz nielegalne, a inni tworzą wszelkie udogodnienia, żeby obywatele mogli korzystać z tej przestrzeni nowoczesności i wolności.

Czy waszym zdaniem obietnicę wyborczą udało się zrealizować? Cały tekst znajdziecie tutaj.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności