Zobacz więcej

Silvergate w tarapatach z powodu FTX

2 mins
Aktualizacja Robert Kozłowski
Dołącz do Naszej Społeczności na Telegramie

W SKRÓCIE

  • Silvergate znajduje się w ogromnych tarapatach finansowych.
  • Problemy wynikają ze współpracy z upadłą już giełdą FTX.
  • CEO Silvergate zdaje się nie przejmować problemami i wdraża plan poprawy.
  • promo

Spółka Silvergate, czyli holding Banku Silvergate związanego z kryptowalutami ma poważne kłopoty finansowe wynikające po części z bankructwa FTX. Oficjalne dane mówią o ponad 8 miliardach dolarów straty.

Bank Silvergate robi co może, aby uwiarygodnić się przed swoimi klientami. W opinii wielu krypto ekspertów podmiot ten powinien w jasny sposób zakomunikować swoją rolę jako administratora transakcji pomiędzy FTX a spółką Alameda Research.

Pozew zbiorowy przeciwko Silvergate

Problemy z wypłacalnością FTX, niegdyś drugiej co do wielkości giełdy pod kątem kapitalizacji na świecie, wstrząsnęły całym rynkiem kryptowalut. Widać to nie tylko po ilości artykułów na ten temat w mediach. Również po ilości firm współpracujących z FTX, które teraz ratują się przed upadkiem.

Co więcej nie chodzi tu tylko o upadek wizerunku, ale również kompletne bankructwo. Jak widać po krachu giełdy FTX zarządzanej przez Sama Bankmana-Frieda ciężko pozbyć się wrażenia, że rynek nie znajduje się na właściwym torze. Niemalże każdego dnia otrzymujemy negatywne informacje dotyczącego świata kryptowalut.

W związku z relacjami biznesowymi z FTX, Silvergate ma teraz do czynienia z pozwem zbiorowym. Przedmiotem pozwu przed kalifornijskim sądem są rachunki bankowe FTX i Alameda Research, które były zarządzane przez Silvergate i przez które rzekomo zostały sprzeniewierzone fundusze klientów. To nie pierwszy raz, gdy jakakolwiek spółka lub osoba publiczna tłumaczyć się musi ze swojego związku z upadłą giełdą.

Odpływ kapitału w czwartym kwartale

Zaufanie klientów zostało mocno zszargane wyniku współpracy Silvergate z giełdą FTX, a także negatywnego sentymentu na rynku kryptowalut. W rezultacie klienci wycofali z banku w czwartym kwartale ponad osiem miliardów dolarów cyfrowych aktywów. Zmusiło to Silvergate do sprzedaży swoich zabezpieczeń. Jest to według analityka Wells Fargo najgorszy z możliwych scenariuszy.  

Silvergate stara się jednak rozwiać obawy swoich klientów i zapewnia ich, że zdeponowane środki są bezpieczne. Ich własne zasoby w postaci gotówki oraz aktywów przekroczyły pozostałe depozyty o dobre 1,2 mld USD.

Ostatecznie grupa zakończyła czwarty kwartał 2022 roku ze stratą netto w wysokości 1,0 mld dolarów, czyli 33,16 dolarów za akcję. Z kolei w trzecim kwartale osiągnięto zysk w wysokości 40,6 mln USD, czyli 1,28 USD za akcję. W rezultacie oznacza to stratę netto w wysokości 948,7 mln dolarów. Odpowiada to wartości 30,07 dolarów za akcję w całym 2022 roku.

Plany Silvergate na wyjście z tarapatów

Silvergate stara się jednak wyjść z tej sytuacji obronną ręką. W wyniku masowego odpływu kapitału z powodu współpracy z FTX oraz negatywnego sentymentu na rynku spółka stara się wdrożyć pewne działania.

W konsekwencji Silvergate dąży do wyprzedaży aktywów. Plany zakładają również intensyfikacja swoich oszczędności. Spółka ogłosiła likwidację ponad 200 miejsc pracy, co odpowiada ponad 40% zatrudnionych. Ponadto planowane są również zmiany w zakresie usług oraz w relacjach z klientami. Jeżeli natomiast chodzi o sam biznes związany z cyfrowymi aktywami, spółka ogłosiła zredukowanie skali działania w branży.

Niemniej jednak dyrektor generalny Silvergate Alan Lane pozostaje spokojny o branżę kryptowalut.

 “Podejmujemy zdecydowane działania, aby nawigować w obecnym środowisku, ale nasza misja nie zmieniła się w wyniku tego. Wierzymy w branżę cyfrową i pozostajemy skupieni na dostarczaniu usług o wartości dodanej naszym kluczowym klientom instytucjonalnym”

Najlepsze platformy dla krypto inwestorów | Marzec 2024

Trusted

Wyjaśnienie

Wszystkie informacje zawarte na naszej stronie internetowej są publikowane w dobrej wierze i wyłącznie w ogólnych celach informacyjnych. Wszelkie działania podejmowane przez czytelnika w związku z informacjami znajdującymi się na naszej stronie internetowej odbywają się wyłącznie na jego własne ryzyko.

Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Zbudowane przez Ari10. Możliwość płatności BLIK
Foto.png
Robert Kozłowski
Od lat entuzjasta kryptowalut, inwestor, górnik i maksymalista idei decentralizacji. BTC to the Moon i technologia blockchain w każdym aspekcie naszego życia - oto jego marzenie.
READ FULL BIO
Sponsorowane
Sponsorowane