za

Czy Polska będzie głosowała za pomocą blockchaina? O to apeluje iVoting

Binance Launchpool

Ostatnio wiele mówi się na temat reformy polskiego systemu wyborczego. Politycy PiS chcą zwiększyć liczbę lokali wyborczych, a  tym samym frekwencję. Czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby jednak głosowanie przez sieć? Tego chce iVoting.

iVoting naprawi demokrację?

Blockchainowy projekt iVoting chce umożliwić głosowanie Polakom przez internet. Jest po pierwszych testach.

Testowe głosowanie z użyciem technologii blockchain w realnym środowisku Internetu stało się faktem! Wczoraj jeden z zespołów badawczych projektu iVoting przeprowadził z sukcesem e-głosowanie w trybie tajnym, w którym wzięło udział ponad 10 tysięcy anonimowych voterów

– podał iVoting.

Jak dodano dalej, “celem testu była integracja systemów oprogramowania, sieci blockchain oraz portfeli cyfrowych”.

Smaczkiem w całej sprawie jest sam wynik głosowania. Na pytanie sondażowe – “Czy Polska powinna wprowadzić głosowanie w wyborach powszechnych przez Internet” – jednoznacznie 67,29% głosów oddano na odpowiedź TAK, a 32,71% głosów oddano na opcję NIE.

Badania nad pierwszym polskim systemem do głosowania z wykorzystaniem technologii blockchain dobiegają końca. Przed zespołem ostatni trzymiesięczny etap prac przedwdrożeniowych, jednak wszystkie najtrudniejsze technicznie kamienie zostały już osiągnięte

– czytamy dalej

W związku z powyższym projekt prosi o wsparcie polityków. Napisał list otwarty do posłów i senatorów “w sprawie powołania zespołu roboczego dla wypracowania wytycznych, norm technicznych i kamieni milowych wdrożenia polskiego systemu do głosowania w wyborach powszechnych w ciągu najbliższych 10 lat”.
W związku z tym:
Zwracamy się zatem z uprzejmą prośbą o zapoznanie się z naszym projektem na stronie www.ivoting.pl, a także serdecznie prosimy o wykorzystanie potencjału i naszej wiedzy eksperckiej w celu rozpoczęcia poważnych prac nad pilotażowym wdrożeniem głosowania przez Internet. W wyniku pilotażu zostaną ostatecznie rozwiane wątpliwości co do zagrożeń związanych z cyberbezpieczeństwem rozwiązań informatycznych.

Czy polscy politycy zainteresują się projektem?

Choć w 2020 roku z metody e-głosowania korzystało 16 krajów – Australia, Belgia, Brazylia, Kanada, Estonia, Francja, Niemcy, Włochy, Namibia, Holandia, Norwegia, Peru, Szwajcaria, Wielka Brytania, Wenezuela i Filipiny – Polska nadal nie zdecydowała się wdrożyć tego typu rozwiązań. Dlaczego?

Możemy posądzać obecnych ministrów i posłów o pewne obawy polityczne. Nie jest wykluczone, że w przypadku głosowania przez sieć w święcie demokracji wzięłoby udział więcej ludzi młodych. Ci zaś nie popierają PiS. W interesie ugrupowania rządzącego dziś Polską nie jest więc wprowadzenie w naszym kraju tak innowacyjnych rozwiązań.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności