za

Sberbank buduje platformę DeFi

2023-02-05
BlockchainDeFi

Sberbank, największa instytucja bankowa w Rosji, będzie najpóźniej w maju gotowa do uruchomienia platformy zdecentralizowanych finansów (DeFi).

Sberbank ma plany wejścia na rynek DeFi

Przemawiając w piątek na 7. Permskim Kongresie Gospodarczym, dyrektor produktu Blockchain Laboratory w Sberbanku, Konstantin Klimenko przedstawił misję Sberbanku polegającą na uczynieniu z Rosji wiodącego kraju na rynku DeFi. Następnie skomentował bardzo oczekiwany projekt banku, mówiąc, że znajduje się on obecnie w fazie zamkniętych testów beta. Otwarte testy mają rozpocząć się już jednak w marcu. Z kolei pod koniec kwietnia platforma będzie “w pełni otwarta, a wtedy będzie można na niej przeprowadzać niektóre operacje komercyjne”.

Klimenko wspomniał również, że platforma DeFi Sberbanku będzie kompatybilna z portfelem MetaMask. W planach jest też integracja z blockchainem Ethereum, co umożliwi “bezproblemowe” realizowanie inteligentnych kontraktów i innych projektów w ramach ekosystemu.

Największy bank w Rosji inwestuje w blockchaina

Sberbank jest największym bankiem w Rosji i trzecim co do wielkości bankiem w Europie, a zarządzane przez niego aktywa w 2021 roku zostały wycemione na aż 559 miliardów dolarów.

Samo zaś uruchomienie platformy DeFi stanowi część szerszej całości. W marcu 2022 roku bank uzyskał licencję Banku Rosji na prowadzenie giełdy aktywów cyfrowych z prawem do wydawania własnego tokena cyfrowego. Trzy miesiące przed tym Sber Asset Management, oddział inwestycyjny Sberbanku, ogłosił uruchomienie pierwszego w Rosji funduszu giełdowego dot. blockchaina. Fundusz ten zapewnia inwestorom ekspozycję na m.in. akcje Coinbase.

Rosja a kryptowaluty

Polityka Rosji względem kryptowalut nie jest jednoznaczna. W styczniu 2022 r. krajowy bank centralny opublikował raport zalecający całkowity zakaz blockchainowych walut i miningu.

Z drugiej strony rosyjskie Ministerstwo Finansów dostrzega duży potencjał rynku i postanowiło przyjąć bardziej przyjazne podejście i starając się liberalizować obecne przepisy dot. kryptowalut w kraju.

Wiele zmieniła też wojna na Ukrainie. Sankcje, które na Rosję nałożył Zachód, pokazały Moskwie potencjał blockchaina. W to wszystko wpisują się plany Chin, które to chcą stworzyć alternatywę dla SWIFT.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności