za
Szwajcarski Cité Gestion został pierwszym prywatnym bankiem, który stokenizuje swoje papiery wartościowe

Szwajcarski Cité Gestion został pierwszym prywatnym bankiem, który stokenizuje swoje papiery wartościowe

Zondacrypto gielda kryptowalut 2650

Adopcja technologii blockchain jest wszechobecnie zauważalna, tak więc również i tradycyjne banki zagłębiają się w ten sektor. Jednym z nim jest prywatny bank ze Szwajcarii – Cité Gestion. We współpracy z firmą technologiczną Taurus zamierza wyemitować tokeny odpowiadające akcjom banku.

Cité Gestion stawia na innowacje

Założony w 2009 roku szwajcarski bank Cité Gestion nawiązał partnerstwo z technologiczną firmą Taurus. Ta ma dostarczyć mu rozwiązania oparte o technologię blockchain. Następnie wynikiem tej kooperacji ma być tokenizacja akcji należących do instytucji finansowej.

To będzie oznaczało pierwszy w historii przypadek, gdy prywatny bank wyemituje tokeny odzwierciedlające jego akcje jako papiery wartościowe oparte na księgach zgodnie z prawem szwajcarskim. Dodatkowo, bank zamierza wdrożyć w swoje struktury technologiczne smart kontrakty do procesowania wewnętrznych czynności.

Tokenizacja będąca formą digitalizacji różnych rodzajów aktywów staje się coraz popularniejszym trendem wśród instytucji finansowych. Między innymi z tego powodu, że pozwala podmiotom z tradycyjnych rynków finansowych przyciągnąć więcej inwestorów za pomocą technologii blockchain.

Taurus wierzy, że cyfryzacja prywatnych aktywów i papierów wartościowych staje się nowym standardem w branży aktywów cyfrowych

– przekazała firma technologiczna w swoim oświadczeniu.

Jakiś czas temu inna firma zarządzająca inwestycjami –  Hamilton Lane (HLNE) – przekazała, że stokenizuje swoje trzy fundusze w ramach partnerstwa z firmą Securitize. Ta druga specjalizuje się w papierach wartościowych cyfrowych aktywów. To partnerstwo ma na celu udostępnienie inwestycji na rynku prywatnym dla szerszego grona inwestorów. Ta informacja pojawiła się niedługo po analogicznym posunięciu ze strony giganta inwestycyjnego KKR. Spółka we wrześniu 2022 roku ogłosiła plany tokenizacji swojego strategicznego funduszu dotyczącego opieki zdrowotnej. Całość ma zostać przeprowadzona we współpracy z Avalanche.

Szwajcarski Cité Gestion został pierwszym prywatnym bankiem, który stokenizuje swoje papiery wartościowe
Szwajcarski Cité Gestion został pierwszym prywatnym bankiem, który stokenizuje swoje papiery wartościowe

Wróćmy jednak do Cité Gestion. Tokenizacja ich akcji zostanie przeprowadzona zgodnie ze zachowaniem standardów, jakie ustanowiła instytucja Capital Markets and Technology Association (CMTA). Jest to działająca non-profit organizacja, posiadająca swoją siedzibę w Genewie. Jak poinformował bank w swoim oświadczeniu:

Taurus i zastosowanie standardów CMTA zapewniają, że podstawą procesu są odpowiednie ramy zarządzania ryzykiem

– mówi Christophe Utelli, zastępca dyrektora generalnego Cité Gestion.

Tokeny zostaną wymintowane przy użyciu CMTAT, czyli smart kontraktu typu open source stworzonego przez CMTA. Jest on bowiem dedykowany do tokenizacji papierów wartościowych. Całość procesu została przeprowadzona na blockchainie Ethereum, jak informuje firma.

Ważne było, aby nasz bank był jednym z pierwszych, którzy skorzystali z nowych możliwości oferowanych przez szwajcarskie prawo w zakresie cyfryzacji papierów wartościowych poprzez tokenizację naszych własnych akcji

– dodaje Utelli.

Firma Taurus powstała w kwietniu 2018 roku. W zeszłym roku uzyskała odpowiednią licencję na papiery wartościowe od Szwajcarskiego Urzędu Nadzoru Rynku Finansowego, dzięki czemu firma umożliwia inwestorom oraz bankom możliwość handlu wieloma aktywami, w tym tokenizowanymi papierami wartościowymi.

Taurus ma już na swoim koncie udział w tokenizacji 15 firm.  Do tego zalicza się akcje, dług prywatny i produkty strukturyzowane firm w Szwajcarii i Europie.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Na rynku kryptowalut od 2013 r. Współorganizowałem pierwsze w Polsce konsultacje społeczne w Sejmie dotyczące technologii blockchain, a także Polski Kongres Bitcoin, w ramach którego wystąpił Andreas Antonopoulos. Współpracowałem z posłami na Sejm RP, w celu przygotowania interpelacji na temat takich kwestii jak: kryptowaluty, CBDC czy technologia blockchain. Interesuje się historią, ekonomią, polityką i oczywiście technologią blockchain.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności