za
dappsy

DAppsy. Jak działają zdecentralizowane aplikacje?

Konferencja Kryptoraport

Zdecentralizowane aplikacje, w skrócie dAppsy, to kompletnie nowy sposób tworzenia aplikacji, wykorzystujący blockchain do wyeliminowania scentralizowanych pośredników. Nie bez powodu mówi się, że najwięcej zarabiają właśnie oni. Prosty przykład – po co płacić firmie za świadczenie usługi wspólnego przejazdu, skoro można korzystać z aplikacji, która łączy kierowców bezpośrednio z pasażerami? To właśnie obietnica oferowana przez dAppsy.

Brzmi interesująco? Zapraszamy do dalszej lektury. Dowiesz się czym są, jak działają, jakie stwarzają możliwości oraz jakie wyzwania stoją przed tymi nowymi typami aplikacji.

Jak działają dAppsy?

DAppsy mogą oferować identyczne funkcje co znane nam, tradycyjne aplikacje, kluczową różnicą jest jednak to, że działają w sieci peer-to-peer, takiej jak blockchain, przy użyciu inteligentnych kontraktów. Ponieważ dAppsy są zdecentralizowane, nie mogą być kontrolowane przez jedną osobę lub podmiot.

Zazwyczaj cechują je następujące właściwości:

  • kod open-source, który sprawia, że działają samodzielnie, bez kontroli;
  • jawne dane;
  • użycie tokena kryptograficznego, którego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa sieci.

Wśród społeczności entuzjastów kryptowalut pojawiają się głosy, że dAppsy powinny mieć wszystkie te cechy. Faktem jest jednak, że istnieją zdecentralizowane aplikacje, które posiadają jedynie niektóre z tych cech, lub nawet żadne z powyższych.

Wady i zalety zdecentralizowanych aplikacji

Przyjrzyjmy się teraz aspektom, które stanowią o przewadze zdecentralizowanych aplikacji, a także tym, które mogą stanowić wadę takiego rozwiązania.

Zalety dAppsów:

  • Odporność na cenzurę — bez pojedynczego punktu awarii, kontrolowanie sieci może okazać się niemożliwe lub bardzo trudne do osiągnięcia;
  • Niższa awaryjność — poleganie na systemie peer-to-peer zapewnia, że ​​aplikacja będzie działać, nawet jeśli poszczególne komputery lub części sieci ulegną awarii;
  • Wykorzystanie kryptowalut — ponieważ dAppsy oparte są o blockchain i działają dzięki użyciu inteligentnych kontraktów, twórcy danych projektów moją łatwo zintegrować z nimi różne kryptowaluty;
  • Kod open-source — popularność otwartego kodu źródłowego zachęca do rozwoju ekosystemu dAppsów i umożliwia programistom tworzenie lepszych aplikacji z bardziej przydatnymi lub interesującymi funkcjami.

Wady dAppsów:

  • Hacki — wspomniany wcześniej otwarty kod źródłowy w tym przepadku będzie zarówno dużą zaletą, jak i wadą zdecentralizowanych aplikacji. Hakerzy mają możliwość swobodnego przeglądania go w poszukiwaniu słabych punktów, co prowadzi do wielu włamań;
  • Mała ilość użytkowników — podobnie jak w przypadku wielu aplikacji Web 2.0, im więcej użytkowników posiada dana aplikacja, tym skuteczniejsza jest sieć w dostarczaniu tych usług. Taką zależność określa się jako efekt sieciowy. DAppsy zmagają się póki co z niską liczbą użytkowników, co powoduje niższą interaktywność. Może to również spowodować niższe bezpieczeństwo aplikacji, które zależy w tym przypadku od ilości użytkowników;
  • Niski poziom UX —  dAppsy, ze względu na początkowe stadium rozwoju, niestety często charakteryzują się słabym doświadczeniem użytkownika. Często mogą być mało intuicyjne dla osób, które nie mają pojęcia o branży kryptowalut.

Gdzie znaleźć dAppsy?

Dobrym miejscem na znalezienie Twojej pierwszej aplikacji będzie DappRadar. Jest to strona internetowa, która zawiera listę tysięcy aplikacji zbudowanych w najpopularniejszych sieciach, w tym Ethereum, BNB Chain i Polygon.

Wśród najpopularniejszych obecnie dAppsów znajdują się aplikacje związane ze zdecentralizowanymi finansami (DeFi), takie jak zdecentralizowane giełdy (DEX). Umożliwiają one wymianę kryptowalut bez udziału scentralizowanego pośrednika, jak ma to miejsce w przypadku giełd takich jak Binance i Coinbase.

Aplikacje Ethereum

Zdecydowania większość najpopularniejszych zdecentralizowanych aplikacji jest zbudowanych na Ethereum. Należą do nich między innymi:

  • Uniswap — zdecentralizowana giełda, która umożliwia użytkownikom wymianę tokenów peer-to-peer, a nie przez scentralizowanego pośrednika;
  • Compound — protokół pożyczkowy DeFi;
  • Audius — zdecentralizowana platforma do strumieniowego przesyłania muzyki. W jej powstanie zaangażowali się miedzy innymi Katy Perry i raper Nas;
  • Decentralandplatforma metaverse, w której użytkownicy mogą wchodzić w interakcje jako awatary i kupować NFT reprezentujące wirtualne obiekty lub ląd;
  • Gods Unchained – gra karciana oparta na technologii NFT;
  • LooksRare – jeden z najpopularniejszych rynków NFT.

Oszustwa i hacki związane ze zdecentralizowanymi aplikacjami

Jak już wspomnieliśmy, dAppsy mogą być podatne na ataki hakerów. Według DappRadar tylko w pierwszym kwartale 2022 roku skradziono 1,2 miliarda USD w trakcie licznych hacków i exploitów. Skala pojedynczych ataków też robi wielkie wrażenie. W sierpniu 2021 roku sieć Poly Network została okradziona z 611 mln USD, a w marcu 2022 roku w grze play-to-earn Axie Infinity zhakowano most Ronin na 552 miliony USD .

Hakerzy wykorzystali wiele technik do atakowania aplikacji, w tym exploity związane z pożyczkami flash DeFi i ataki na mosty cross-chain. Umożliwiają one użytkownikom transfer środków między różnymi blockchainami. Co ciekawe, niektóre ataki opierają się jedynie na staromodnej inżynierii społecznej. W grudniu 2021 roku Badger DAO, most Bitcoin-to-DeFi, stracił 120 milionów USD po tym, jak oszuści nakłonili członków DAO do zatwierdzania szkodliwych transakcji.

Przyszłość dAppsów

DAppsy, podobnie jak reszta rynku kryptowalut, są wciąż na wczesnym etapie rozwoju. Jednak istnieją już tysiące zdecentralizowanych aplikacji, które oferują niezliczone usługi, takich jak granie w gry, inwestowanie w DeFi, czy handel NFT.

W pierwszym kwartale 2022 roku popularność zdecentralizowanych aplikacji osiągnęła poziom 2,4 miliona aktywnych użytkowników dziennie. Ale przed nami jeszcze długa droga. Zanim dAppsy przejdą do głównego nurtu, programiści i sieci, na których są one budowane, mają do pokonania długą listę wyzwań. Należą do nich poprawa skalowalności, bezpieczeństwa i doświadczeń użytkownika. Jeśli te problemu zostaną rozwiązane, najbliższe lata mogą okazać się kluczowymi dla rozwoju tego sektora.

Bitcoina i inne kryptowaluty kupisz w prosty i bezpieczny sposób na giełdzie zondacrypto.

Tagi
Autor

Dla Bitcoin.pl zajmuję się pisaniem artykułów - przede wszystkim dłuższych form edukacyjnych. Odpowiadam za prowadzenie mediów społecznościowych związanych z naszym serwisem: Facebook, Twitter, LinkedIn, Instagram oraz TikTok.

Newsletter Bitcoin.pl

Więcej niż bitcoin i kryptowaluty. Najważniejsze newsy i insiderskie informacje prosto na Twój email.

Dbamy o ochronę Twoich danych. Przeczytaj naszą Politykę Prywatności